13 maja to kolejna niedziela bez handlu. Czy na pewno dla wszystkich?

Kolejna niedziela to niedziela bez handlu. Gdzie można zrobić zakupy pomimo zakazu, a które sklepy pracują dłużej w piątki i soboty?

Niedziela bez handlu? Nie dla punktów pocztowych sieci Żabka


13 mają to kolejna w tym roku niedziela bez handlu. Ze względu na obowiązujący zakaz większość sklepów nie będzie otwartych, choć znajdują się wyjątki od tej reguły.


Ustawa o zakazie handlu w niedzielę dla wielu przedsiębiorców stała się powodem do wymyślania kolejnych sposobów na obejście przepisów. W związku z tym w niedzielę możemy zrobić zakupy m.in. w niektórych placówkach sieci Żabka, które od niedawna tytułują się placówkami pocztowymi, co wzbudza wiele kontrowersji.


Warto pamiętać, że zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje takich placówek jak stacje benzynowe, poczty, cukiernie czy lodziarnie.

Zobacz, w które z majowych niedziel możesz zrobić zakupy >>>

Centrum Handlowe Arkadia podczas pierwszej niedzieli bez handluCentrum Handlowe Arkadia podczas pierwszej niedzieli bez handlu Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Wydłużona praca sprzedawców w piątki i soboty – gdzie udać się na zakupy przed niedzielą bez handlu?

Inne sieci handlowe próbują nadrobić ekonomiczne braki, wydłużając pracę sklepów w piątki i soboty. Oto lista zmian w godzinach otwarcia najpopularniejszych sieci sklepów w Polsce:

  • Auchan – w sobotę wszystkie sklepy będą czynne od 7:00. Niektóre z hipermarketów tej sieci, znajdujące się w galeriach handlowych, są czynne do godziny 22:00.
  • Sklepy sieci Aldi w najbliższą sobotę będą otwarte od 7:00 lub 8:00 aż do godziny 21:00.
  • Lidl postanowił, że sklepy tej sieci będą otwarte w soboty aż do godziny 22:00.
  • Sklepy Biedronka będą otwarte w sobotę do godziny 22:00 lub 23:00, w zależności od lokalizacji danej placówki.
  • Sklepy sieci Kaufland będą otwarte w sobotę w godzinach 7:00 – 22:00.
  • Wybrane sklepy sieci Carrefour w najbliższą sobotę będą otwarte do godziny 23:00.
  • Sklepy sieci Netto w najbliższą sobotę będą otwarte od 6:00 do 21:00 lub 22:00, w zależności od lokalizacji.
  • Leroy Merlin wydłużył pracę sklepów na terenie całej Polski w piątki i soboty do godziny 22:00.

W jakich sklepach zrobimy zakupy pomimo zakazu handlu w niedzielę?W jakich sklepach zrobimy zakupy pomimo zakazu handlu w niedzielę? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Jak będzie przebiegać zakaz handlu w kolejnych miesiącach?


Przypomnijmy – zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca 2018 roku i jest on wynikiem ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Według tej ustawy każdego miesiąca wypadają dwie niedziele handlowe i dwie bez handlu. W 2019 roku sprzedaż w niedzielę będzie możliwa wyłącznie w jedną niedzielę w miesiącu, z kolei w roku 2020 zakaz handlu w niedzielę będzie obowiązywał we wszystkie weekendy, poza nielicznymi wyjątkami związanymi np. ze świętami.

Przeczytaj także: Zakaz handlu w niedzielę? Nie dla wszystkich! Zobacz, co wymyślili właściciele sklepów >>>