Rady księdza dla małżonków w XXI w. Mąż po pracy musi odpocząć, żona "cierpliwie poczekać"

Czego pragnie żona, a czego mąż? Komu należy się odpoczynek po pracy i pochwały, a kto powinien "cierpliwie poczekać"? Ks. Franciszek Głód zna odpowiedź. Niestety, jest pełna stereotypów.

79-letni ksiądz Franciszek Głód jest rezydentem Parafii Św. Elżbiety we Wrocławiu, wcześniej był jej wieloletnim proboszczem. Duchowny jest także wykształconą osobą: doktorem habilitowanym filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii oraz profesorem zwyczajnym teologii pastoralnej. Skończył nie tylko seminarium duchowne, ale też Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz papieski wydział teologiczny we Wrocławiu.

Ks. Głód jest również bardzo aktywny na Twitterze. Niestety, aktywność duchownego w sieci jest pełna stereotypów.

Ks. Franciszek Głód: "mężczyźnie po pracy należy się odpoczynek"

Zdaniem księdza Franciszka Głoda, mężowi po pracy przysługuje „pochwała i odpoczynek”, zaś żony powinny „cierpliwie poczekać”.

Mężczyzna często po skończonej pracy czuje się bardzo wyczerpany. Potrzebuje pochwały, odpoczynku, nie można go zaraz angażować do następnej pracy. Trzeba cierpliwie poczekać. Żony powinny o tym wiedzieć!

- napisał duchowny. W kolejnym wpisie opisał „naturalny rytm działania i życia mężczyzny”, który jego zdaniem „mądra żona potrafi odpowiednio zagospodarować”.

Normalny rytm działania i życia mężczyzny to: najpierw dosyć długie przygotowanie, intensyfikacja motywacji, później maksymalne zaangażowanie i wytężona praca, a następnie czas relaksu i odpoczynku. Mądra żona potrafi ten naturalny rytm odpowiednio zagospodarować

- dodał ks. Głód.

Komentujący nie zostawiają suchej nitki na duchownym

Pod postami duchownego pojawiła się fala krytyki. Komentujący wytykali, że kobiety w dzisiejszych czasach również pracują zawodowo, a także wciąż częściej zajmują się dziećmi i domem. Niektórzy nie wierzyli w autentyczność konta twierdząc, że „takich głupot nikt na serio by nie pisał”.

No chyba Księdza przestane lubić. A co z żonami, które wracają z pracy? One nie potrzebują dobrego słowa, pochwały i mogą od razu gnać do innej pracy? Bo przecież samo się nie pierze, nie sprząta, nie kupuje, nie gotuje, nie wspomnę o dzieciach
To chyba jest fejkowe konto, bo takich głupot nikt na serio by nie pisał...
Szanowny księże, a co z żonami po skończonej pracy? Czy ksiądz ma pojęcie o czym pisze? Księdza gosposia się wylegiwuje, gdy ksiądz pracuje? Ksiądz się ośmiesza pisząc takie bzdury.
Ksiądz swoimi wpisami nie tylko baaarddzo denerwuje kobiety, ale również obraża mężczyzn. Kobiety nie są nieczułymi jędzami, a mężczyźni bezmyślnymi istotami. Jesteśmy w stanie świadomie kierować swoimi czynami i nastawieniem. Niezależnie od płci. Proszę to sobie przemyśleć.
W tej wypowiedzi jest wszystko co wyczerpuje definicję mizoginizmu i infantylności tej najgorszej wynikającej z kompleksu Piotrusia Pana.
A mądra to taka, co kapcie przynosi czy taka, co wymaga podziału obowiązków? Zgłębił ksiądz naturalny rytm kobiety czy przyjął, że ona się zawsze dopasuje? Mężczyźni są różni, mają różne "rytmy". Mądry kapłan to rozumie i nie uogólnia.

W wielu komentarzach można było również odnaleźć ironię.

Ja po 8 godzinach pracy jestem wypoczęta
Skoro powiedział, że wyniesie choinkę, to w lipcu mu nie przypominaj
No wiadomo. Przecież matki trójki dzieci to się w domu obijają. Kobiety pracujące na etacie również. Litości..

Wśród komentarzy pojawiły się również mocne uwagi pod adresem Kościoła i księży.

Od pracy czy od kobiet ten ekspert?
Kopiecie sobie grób. Powoli, systematycznie, nieodwracalnie. Wasze miejsce jest na śmietniku historii.
Czy mówi pan na przykładzie własnej żony? Czy z perspektywy gościa, któremu zakonnica pierze gacie, a ministrant karmi śmietanką z kolana? Jeśli z żadnej z powyższych to proszę nie mówić co kto powinien robić i jak.
Jeśli to ksiądz senior (czytaj "starej daty"), to lepiej, aby nie korzystał z social mediów. To inny świat, którego nie rozumie, a przez to robi więcej złego, niż dobrego.
To miał być chyba taki subtelny żart. Jeśli zaś napisane z pełną powagą, to współczuję księdzu postrzegania współczesnego świata.

Ksiądz specjalistą od relacji damsko-męskich

Twitterowe konto duchownego jest pełne opinii z zakresu relacji damsko-męskich.

Często mężczyzna bardzo długo mobilizuje się do rozpoczęcia zadania, robiąc wrażenie jakby był leniwy. Gdy jednak rozpocznie działanie, wówczas angażuje się do końca. Wszystko inne w tym momencie jest mniej ważne.
Odmienny jest sposób myślenia kobiety i mężczyzny. Mężczyzna dochodzi do rozwiązania pewnych spraw w sposób logiczny, punkt po punkcie. Kobieta natomiast ma umysł bardziej intuicyjny, ona po prostu pewne rzeczy wyczuwa.

Ksiądz ma też wiele przemyśleń na temat kobiet i mężczyzn, które również są pełne stereotypów. Można z nich wyczytać, że przedstawicielki płci żeńskiej chcą być po prostu "piękne i doceniane" za smaczne obiadki, zaś męskiej - doceniani głównie za sprawność fizyczną i umysłową.

Kobieta pragnie być odbierana w kategoriach piękna i dobra. Dlatego zawsze powinno się to podkreślać, zwłaszcza do swojej żony. Przykro jest żonie, gdy mąż wypowiada często laudacje i słowa zachwytu w stosunku do innych kobiet, a nie czyni tego wobec swojej żony.
Kobieta pragnie być odbierana w kategoriach piękna i dobra. Dlatego zawsze powinno się to podkreślać, zwłaszcza do swojej żony. Przykro jest żonie, gdy mąż wypowiada często laudacje i słowa zachwytu w stosunku do innych kobiet, a nie czyni tego wobec swojej żony.
Jeśli kobieta powie do mężczyzny: ‘jesteś wyjątkowo sprawny fizycznie i umysłowo, na tobie można polegać, wiele potrafisz, na ciebie zawsze mogę liczyć’, to te słowa będą zawsze pozytywnie przyjęte przez mężczyznę, bo właśnie w taki sposób pragnie być odbierany”. Ponadto, zdaniem duchownego, „Prawdziwy mężczyzna pragnie być odbierany w kategoriach sprawności fizycznej i psychicznej.

Po internet do świątyni. Lokalny angielski kościół idzie z duchem czasu

Więcej o: