Siostra Chmielewska gorzko o proteście rodziców. "Powinniśmy przepraszać na kolanach"

- Powinniśmy na kolanach przepraszać tych, którym po prostu nie pozwalamy godnie żyć - mówiła w TVN24 siostra Małgorzata Chmielewska. Zakonnica od lat działająca na rzecz wykluczonych komentowała protest w Sejmie.

Siostra Małgorzata Chmielewska to szefowa Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życie. Prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek i noclegownie, a w przeszłości pracowała z niewidomymi dziećmi w Laskach i kobietami z więzienia. W "Faktach po Faktach" TVN24 była pytana o protest rodziców osób niepełnosprawnych.

- To jest krzyk rozpaczy i wołanie o pomoc, ale jednocześnie to powinien być dla nasz wszystkich potworny wyrzut sumienia - mówiła siostra Chmielewska. - Zepchnęliśmy ludzi najsłabszych na margines dając im michę, i to bardzo skromną. Natomiast nie dajemy im możliwości życia - mówiła. Jej zdaniem "powinniśmy na kolanach przepraszać tych, którym po prostu nie pozwalamy godnie żyć". 

Skazywanie na wegetację

Siostra uważa, że protest w Sejmie powinien być natychmiast zakończony, ale nie przez rodziców, a szybkie załatwienie sprawy przez rządzących. Postulaty zaś powinny zostać spełnione "bez żadnych rachunków politycznych". - Nie można skazywać ludzi na wegetację w społeczeństwie, które jednocześnie wydaje ogromne pieniądze na, powiedzmy sobie, gadżety. Na to, co może nie jest nam niezbędne do życia, a sprawia przyjemność - uważa.

- Myślę, że wszyscy powinniśmy uderzyć się w piersi i najnormalniej w świecie ustąpić i te pieniądze przerzucić może z kasy do kasy. Byłby to najlepszy program socjalny, jaki od upadku komunizmu byłby w Polsce - podsumowała Chmielewska. 

Protest niepełnosprawnych w Sejmie

Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych występuje m.in. z postulatem wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie, bez kryterium dochodowego. Przez kilkanaście dni nie udało się porozumieć z rządem PiS w tej sprawie. Porozumienie z rządem zawarła za to Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych. Wśród sygnatariuszy nie było protestujących w Sejmie.

Po niemal trzech tygodniach protestu sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Przewiduje on podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych do najniższego świadczenia z ZUS, czyli do niemal 1030 złotych. Oznacza to podwyżkę o ponad 160 złotych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie we wrześniu, ale z wyrównaniem świadczenia od czerwca. 

- To jest maleńki kroczek do przodu, odpowiedź na niektóre postulaty protestujących. Nie można jednak zapominać o pozostałych postulatach: dotyczących na przykład zasiłku pielęgnacyjnego, który od 12 lat utrzymuje się na tym samym poziomie 153 złotych - mówiła posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.plWięcej o:
Komentarze (175)
Małgorzata Chmielewska o proteście rodziców w Sejmie
Zaloguj się
 • Anna Nowak

  Oceniono 67 razy 61

  Jeden z niewielu celów, na który jestem gotowa "oddać" część swojej pensji. Taki swoisty "podatek wdzięczności" za to, że los dał mi zdrowe dziecko. Mnie nie braknie, a im - pomoże. Milion razy bardziej właściwa pomoc niż 500+ dla bogatych, "śpiewające" ławki Błaszczaka, kolejne pomniki L.K., dotacje dla Radia M. itd.
  O "nagrodach" w formie comiesięcznego dodatku do pensji przez grzeczność nie wspomnę...

 • e-mucha.info

  Oceniono 36 razy 36

  160 zł dla ludzi, którzy zmagają się z życiowymi trudnościami, które my wypieramy bo trudno nam o nich myśleć - jest 500+ dla bogatych lub patologii, jest 500 000 dla żony kolegi misiewicza, jest 50 000 dla firmy czyszczącej WC w wojsku raz w tygodniu - ale nie ma dla potrzebujących.

  Przykre jak bardzo zakłamujemy rzeczywistość by nie przyznać, że jest źle..
  Dziękuję, choć jestem ateista.

 • boom_wakacje_w_rzymie

  Oceniono 36 razy 30

  Jest Siostra jednym z niewielu jasnych punktów w tej czarnej ,ponurej zgrai .
  Dziękuję.

 • yaspiman

  Oceniono 28 razy 28

  nadal czekam na stanowisko epidiaskopu w tej kwestii. Małgorzata Chmielewska też nie jest stroną sporu, a jednak potrafi zachować się godnie.

 • damtek

  Oceniono 28 razy 24

  Po raz kolejny z ust polityków PIS słyszę, że protestujące matki osób niepełnosprawnych nie mają serc. One mają waleczne serca. Nie jeden polityk się już o tym przekonał i jeszcze nie jeden się przekona #protestniepelnosprawnych
  S.Nitras

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX