Katastrofa w kopalni Zofiówka. Dwóch górników nie żyje. Nadal szukają reszty uwięzionych

W kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju w sobotę doszło do silnego wstrząsu. Dwóch górników nie żyje, dwóch jest w szpitalu. Trzech górników jest nadal uwięzionych na dole. W niedzielę doszło do wstrząsu wtórnego.

W kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju w sobotę około 11.00 doszło do tąpnięcia. Wstrząs miał siłę około 3,4 stopnia w skali Richtera. O 15:00, gdy poziom metanu spadł, ratownicy mogli wejść do strefy zagrożenia. Ewakuowano dwóch górników. Trafili do szpitala.

W niedzielę rano ratownicy dotarli do jeszcze jednego górnika, ale lekarz stwierdził jego zgon. Po południu prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej podał, że ofiary są dwie. Ratownicy zidentyfikowali ciało drugiego odnalezionego górnika. Pierwszego ciała jeszcze nie zidentyfikowano.

Wstrząs wtórny w niedzielę

Nieznany jest los trzech pozostałych górników, którzy wciąż przebywają pod ziemią. Ekipy ratunkowe cały czas działają w kopalni, ale w niedzielę doszło tam do wstrząsu wtórnego, który wyzwolił pokłady metanu, co utrudnia akcję. Ekipy będą pracować całą noc, by dotrzeć do uwięzionych. 

Dopiero w poniedziałek rano mamy poznać kolejne informacje.

Przedstawiciele JSW podali, że górnicy dosłownie dwie minuty przed 11.00 dzwonili "na górę" z dwóch miejsc. Jest szansa, że albo znajdują się w pobliżu telefonów, albo przemieścili się w wyrobisku. 

Reporter "Dziennika Zachodniego" Bartosz Wojsa ustalił, że wszyscy uwięzieni po tąpnięciu górnicy to młodzi ludzie w wieku od 28 do 38 lat.

Był zakaz prowadzenia prac?

Reporterka TVN24 Olga Bierut dopytywała prezesa JSW, czy to prawda, że w kopalni od 30 kwietnia był zakaz prowadzenia robót w miejscu, gdzie doszło do wybuchu. 

- To jest rejon, w którym były ograniczenia w zakresie prowadzenia prac kombajnowych i były one respektowane - odpowiedział prezes. - Czego dotyczyły te ograniczenia? - dopytywała reporterka. Prezes odpowiedział, że czasu pracy kombajnów.

Po zakończeniu akcji ratunkowej zostanie powołana komisja, która szczegółowo zbada przyczyny wypadku. 

Zakaz spotkania z rodzinami, ale modlitwa się odbyła

Do Jastrzębia Zdroju przyjechał prezydent Andrzej Duda. - Ratownicy będą walczyli do samego końca, są absolutnie pełni determinacji. Natomiast warunki są jakie są - mówił prezydent Andrzej Duda w Jastrzębiu-Zdroju.

Prezes JSW Daniel Ozon powiedział, że psychologowie odradzili kontakt najważniejszych osób w państwie z rodzinami poszkodowanych. Zarówno premier, jak i prezydent według relacji prezesa JSW, chcieli spotkać się z rodzinami poszkodowanych i ofiar.

 

Jak podała Kancelaria Prezydenta, po wizycie w kopalni Andrzej Duda pojechał do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju, odwiedzić rannych górników. Spotkanie z nimi odbyło się się bez udziału mediów. W placówce leczonych jest czterech górników - dwaj, którzy wyjechali na powierzchnię krótko po wstrząsie z lekkimi obrażeniami, oraz dwaj, którym w opuszczeniu wyrobiska pomogli w sobotę ratownicy. Trzej górnicy przebywają na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej, jeden na oddziale okulistycznym.

"Gość Niedzielny" poinformował z kolei, że Andrzej Duda, po spotkaniu w szpitalu, wrócił do kopalni. "Wraz z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem prezydent pomodlił się z rodzinami poszukiwanych pod ziemią górników" - czytamy. Spotkanie potwierdza również reporter "Dziennika Zachodniego".

Więcej o:
Komentarze (138)
Wstrząs w kopalni Zofiówka. Andrzej Duda w Jastrzębiu-Zdroju
Zaloguj się
 • synanki

  Oceniono 50 razy 32

  natychmiast wycofać ekipy ratowników...wszystkie siły skupić na modlitwie!!

 • MACIEKR76

  Oceniono 41 razy 29

  Dobrze, że są w Polsce ludzie, którzy nie tylko się modlą ale też ciężko pracują. Szkoda, że nie należą do nich najwyżsi urzędnicy państwowi. Pan prezydent ma złamaną psychikę przez tatusia, który urządzał mu cotygodniowe drogi krzyżowe i musimy mu tą dewocję wybaczyć (szkoda, że nie został duchownym).

 • banan125

  Oceniono 32 razy 26

  panie prezydencie - wstyd mi czytać to co pan mówi ... czy pan czy pan jesteś biskupem czy Prezydentem RP.?????? kolejny raz pan się zbłaźnił .... mam nadzieję że w nadchodzących wyborach zadecyduje rozsądek wyborców a nie strach przed życiem pozagrobowym w 21 wieku w środku Europy w tym zaściankowym kraju jakim jest Polska

 • zarliwy

  Oceniono 22 razy 18

  Andrzeju Dudo, przyjechałeś, no i dobrze, taka twoja rola - jesteś jedną z pacynek w teatrzyku Kaczyńskiego. Aktorstwo to trudny chleb i nie dla wszystkich, popiedroliłeś rolę, dziś miałeś być prezydentem, a ty wszedłeś w rolę opłatkowego modlisia. Akurat modły wTwoim wykonaniu, przydadzą się tym ludziom jak rybie ręcznik -zostaw to purpuratom.

 • pepe_papa

  Oceniono 36 razy 18

  Jedyne co ten Rezydent potrafi to klęczenie, modlitwa i skoki po hostię.

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 17

  To kaplicy w Pałacu nie ma żeby się pomodlić , musiał aż na Śląsk jechać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX