6 maja. Dziś niedziela handlowa, jedna z dwóch w tym miesiącu

6 maja możemy zrobić zakupy w galeriach handlowych i supermarketach. Dziś mamy niedzielę handlową.

6 maja wypada jedna z dwóch niedziel handlowych w tym miesiącu. Supermarkety i galerie handlowe mogą być otwarte dziś i w ostatnią niedzielę miesiąca - 27 maja.

Ze względu na święta majowe sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte przez kilka dni w tym tygodniu, jednak poprzednia niedziela z ograniczeniem handlu wypadła 22 kwietnia. 

Niedziele z zakazem handlu - kontrole Inspekcji Pracy

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie w marcu tego roku. W sumie we wszystkie dotychczas wolne od handlu niedziele i w Święta Wielkanocne inspektorzy pracy otrzymali ponad 1500 zgłoszeń o naruszeniach. Większość zgłoszeń była bezzasadna - mówi IAR rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska. Wyjaśnia, że zasadne było tylko co dziesiąte zgłoszenie.

Zakaz handlu - szczegóły

Zgodnie z ustawą w tym roku handlowe są po dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku będzie to jedna niedziela na miesiąc, a od 2020 roku handlować będzie można siedem niedziel w roku. Te siedem wyjątków obejmie dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą, oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Ustawa przewiduje katalog wyłączeń. Handlować w niedzielę może właściciel sklepu, pod warunkiem, że sam stoi za ladą. Handel jest też dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach i portach lotniczych.

embed
Więcej o: