Dziś Dzień Walki z Dyskryminacją Niepełnosprawnych. Tymczasem w Sejmie trwa 18. dzień protestu

5 maja w Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Tymczasem w Polsce trwa 18. dzień protestu w Sejmie rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez ONZ, obchodzony jest 3 grudnia, jednak podobne święto obchodzi się tylko w Europie 5 maja. Jest to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, podczas którego w Polsce organizowany jest Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych.

W Polsce w Sejmie od 18 dni trwa protest rodzin, opiekunów i osób niepełnosprawnych, którzy chcą wywrzeć presję na rządzie, by ten pochylił się nad ich problemami. Mimo serii rozmów postulaty strajkujących nie zostały spełnione, a oni nie planują opuszczać budynku.

W geście solidarności z protestującymi w tym roku 5 maja Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje akcję "Polska dla wszystkich!".

Niech to nie będzie gorzkie święto, niech to będzie wspólne święto gniewu, solidarności i nadziei! 5 maja, pod Sejmem wesprzemy sejmowy strajk okupacyjny RON - osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, walczących o godne życie, niezłomnych i bezkompromisowych w swoim proteście

- zapowiadają organizatorzy.

Głos w tym kontekście zabrali Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania Sylwia Spurek.

Obchodzony dzisiaj Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami to także kolejna okazja to wyrażenia wsparcia i solidarności z protestującymi w Sejmie osobami z niepełnosprawnością oraz ich rodzicami. Bez realizacji elementarnych potrzeb tych osób nie możemy mówić o realizacji ich praw do godności, niezależnego życia oraz równego traktowania.

- czytamy w stanowisku. Jak stwierdzają wspólnie Bodnar i Spurek, mają nadzieję, że postawa protestujących w Sejmie sprawi, że debata na temat praw osób z niepełnosprawnościami w Polsce będzie "miała zupełnie inny wymiar".

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: