14-letni Patryk nudził się na wczasach, więc zaczął budować szałas. Odkrył pamiątki z 1945 r.

By zabić nudę, postanowił wybudować szałas. Dzięki temu pomysłowi 14-latek spędzający wakacje pod Iławą znalazł cenne pamiątki pruskiej rodziny von Finckenstein.

Kiedy znużony wypoczynkiem nad jeziorem Jeziorak Patryk postanowił zbudować szałas, prawdopodobnie nie spodziewał się, że ten niewinny pomysł zamieni się w pasjonującą przygodę. Gdy w ruch poszła łopatka, 14-latek wykopał z ziemi m.in.: zdjęcia, okulary, zegarek i masę tajemniczych dokumentów. 

Chłopiec razem ze swoim tatą szybko rozwiązali zagadkę. Rzeczy okazały się pamiątką rodziny von Finckenstein, która w 1945 roku uciekała z okolic Iławy (woj. warmińsko-mazurskie) przed zbliżającymi się wojskami sił radzieckich. W lesie zakopał je Hans Joachim von Finckenstein- informują dziennikarze TVN24.

Jak czytamy na stronie TVN24, "mimo tylu lat udało się odnaleźć rodzinę von Finckenstein. Teraz 14-letni Patryk spotka się ze spadkobiercami Hansa Joachima, m.in. z jego najmłodszą córką".Więcej o:
Komentarze (88)
14-letni Patryk przez przypadek odkrył skarb z 1945 roku
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 50 razy 36

  Znalezione i kontakt z właścicielami. Piękny gest.

  Może u nas ktoś kiedyś odkopie pamiątki po uciekających przed społeczeństwem "włatcami" IV RP. Tylko co zrobić z takim czymś:
  1. Drabinka
  2. Pelerynka z orłem
  3. Wniosek na prawo jazdy (odrzucony)
  4. Regulamin korzystania z konta bankowego (nieużywany)
  5. Koszyk na zakupy (raz użyty - przed kamerami)
  6. Krawat - ale taki na ryby

 • zueoko

  Oceniono 25 razy 15

  Mam nadzieję, że zerowa prokuratura nie wytoczy chłopakowi sprawy o kradzież zabytków. W końcu, to co w ziemi jest własnością skarbu państwa ;) Tak na poważnie, fajna przygoda dla młodego człowieka.

 • yaspiman

  Oceniono 18 razy 10

  fajna historia. gratuluję Patrykowi szczęścia.

 • an-1q

  Oceniono 15 razy 9

  Nie piszecie dlaczego dokumenty, zdjęcia itd. dobrze się przechowały ponad 70 lat zakopane w ziemi. W TVN pokazali że wszystko było zakopane w dużej metalowej bańce na mleko, pewnie
  dobrze zamkniętej i szczelnej. Dzięki temu listy wyglądają prawie tak jakby leżały na półce w domu, a nie pod ziemią. Rodzina Finckensteinów zakopała to pewnie nie dlatego, że było to cenne w sensie komercyjnym, ale że Sowieci by to zabrali i zniszczyli, a ich jako ziemian i burżujów wywieźliby w głąb Rosji. Takie "pamiątki" świadczące o poziomie rodziny były wobec Sowietów naprawdę groźne.

 • ruch.lewostronny

  Oceniono 14 razy 8

  Cóż to za niezwykły chłopiec, który nudy nie zabijał grami komputerowymi? Czyżby roztropny wakacyjny szlaban na elektronikę ze strony rodziców?

 • twstyropian

  Oceniono 25 razy 7

  w co drugim niemieckim domu jest cos skradzionego z Polski, kradli wszystko, nie tylko zloto, dzwony koscielne, drewno, kradli nawet kury i kaczki. skradziono tysiace bibliotek obrazow, zabytwko klasy zerowej, odzyskano po wojnie 10%.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 3

  A mogło być tak pięknie, gdyby ta armia nie przekroczyła Bugu.
  "Ficksztajny" nie musiałyby uciekać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX