Wystartował maturalny maraton. Para prezydencka nagrała na tę okazję krótki filmik

Dziś rozpoczyna się maturalny maraton, który potrwa 19 dni od 4 do 23 maja. Wszyscy tegoroczni maturzyści rozpoczynają w piątek od egzaminów z języka polskiego, o godz. 9 zaczęli od części podstawowej z tego przedmiotu.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godzinie 9:00, a o godzinie 14:00 uczniowie przystąpią do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Aby uczeń zaliczył pisemną część egzaminu z języka polskiego, musi uzyskać co najmniej 30 procent punktów za odpowiedzi na pytania z arkusza maturalnego.

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym składa się z jednej części i sprawdza umiejętność analizy porównawczej dwóch zestawionych ze sobą utworów literackich.

Premier i para prezydencka trzymają kciuki

W piątek, jeszcze przed rozpoczęciem matur, na Twitterze pojawiały się życzenia skierowane do piszących egzamin. Premier Mateusz Morawiecki życzył im "wymarzonych tematów, rozwinięcia skrzydeł" i dołożył do tego parafrazę fragmentu z "Ody do młodości" Adama Mickiewicza, czyli "łamania tego, czego rozum nie złamie".

Z kolei para prezydencka zamieściła krótkie nagranie z życzeniami, opatrzone słowami: "Polska czeka na Was, na Wasze talenty, wiedzę i kreatywność. To Wy będziecie budować przyszłość Rzeczypospolitej".

Harmonogram matur 2018

  • 9 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a o godzinie 14:00 ruszy filozofia.
  • 10 maja tj. czwartek o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin z biologii, a zakończy się rozpoczęciem o 14:00 egzaminu z historii sztuki.
  • 11 maja (piątek) o 9:00 rozpocznie się egzamin z wiedzy o społeczeństwie. O godzinie 14:00 umysły ścisłe rozpoczną egzamin z informatyki, po czym wszyscy maturzyści udadzą się na weekend wolny od egzaminów pisemnych.
  • W poniedziałek 14 maja, po długim weekendzie, o godzinie 9:00 maturzyści napiszą egzamin z fizyki i astronomii lub samej fizyki. O godzinie 14:00 rozpocznie się geografia na podstawie i rozszerzeniu.
  • 15 maja we wtorek, maturzyści rozpoczną dzień egzaminem z języka niemieckiego na podstawie a zakończą o 14:00 poziomem dwujęzycznym lub rozszerzonym z tego przedmiotu.
  • Środa 16 maja rozpocznie się egzaminem z chemii, również o godzinie 9:00 a zakończy się historią o godzinie 14:00.
  • Język rosyjski na poziomie podstawowym, a potem na poziomie dwujęzycznym i rozszerzonym, uczniowie będą mogli napisać 17 maja kolejno o godzinie 9:00 i 14:00.
  • Długi tydzień maturzyści zakończą w piątek 18 maja maturą podstawową z francuskiego o godzinie 9:00 i rozszerzonym lub dwujęzycznym o godzinie 14:00.
  • W poniedziałek 21 maja maturzyści będą pisać język hiszpański, podstawa o godzinie 9:00 rozszerzenie lub poziom dwujęzyczny rozpocznie się już o godzinie 14:00.
  • 22 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się podstawowy poziom z języka włoskiego a o godzinie 14:00 poziom rozszerzony lub dwujęzyczny o godzinie 14:00.

Ostatniego dnia, czyli 23 maja, egzamin napisze sporo osób. O godzinie 9:00 rozpoczną się języki mniejszości narodowych, kaszubski, łemkowski. Godzina 14 rozpocznie egzaminy z wiedzy o tańcu i historii muzyki. Osoby będące w klasach z oddziałem dwujęzycznym o godzinie 9:00 napiszą matematykę na poziomie podstawowym. O godzinie 10:35 rozpocznie się egzamin z poziomu rozszerzonego z historii.

O godzinie 12:10 rozpocznie geografia na poziomie rozszerzonym. Biologia rozszerzona rozpocznie się o 13:45, a chemia o godzinie 15:20. Dzień, a także matury pisemne zakończy fizyka i astronomia, która rozpocznie się o 16:55. Oczywiście wszystkie egzaminy dla klas dwujęzycznych odbędą się w języku obcym.

Matura 2018 - harmonogram. Część ustna

  • W terminie od 9 do 22 maja z wyłączeniem dnia 13 i 20 maja uczniowie, będą zdawać egzaminy ustne z języka polskiego, języków mniejszości narodowych, języka łemkowskiego oraz języka kaszubskiego.
  • W terminie od 5 do 25 maja z wyłączeniem dnia 6,13 oraz 20 maja maturzyści będą mieli możliwość zdać część ustną ze wszystkich języków obcych nowożytnych.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: