Nakaz wieszania krzyży w urzędach? Polacy w sondażu powiedzieli, co myślą o takim prawie

Od 1 czerwca decyzją lokalnego rządu w każdym bawarskim urzędzie będzie wisiał krzyż. Podobna decyzja nie spodobałaby się jednak w Polsce - wynika z sondażu panelu Ariadna dla WP.

Rząd Bawarii uznał krzyż za symbol tożsamości i dziedzictwa kulturowego Niemiec, dlatego pod koniec kwietnia postanowił, że od czerwca br. będzie wisiał w każdym bawarskim urzędzie. Premier landu Markus Soder przekonywał, że ta decyzja nie będzie naruszeniem wymogu neutralności światopoglądowej. Inne zdanie na ten temat ma niemiecka Centralna Rada Muzułmanów, która uważa, że ta decyzja zdecydowanie narusza neutralność państwa. Przewodniczący rady Abu El-Qomsan podkreślał, że krzyż jest „oczywistym symbolem religijnym, z którym nie identyfikują się ani żydzi, ani ateiści, ani muzułmanie”. Jednak przewodnicząca gminy izraelskiej w Monachium i Górnej Bawarii poparła jednak decyzję rządu.

Opinia Polaków na temat krzyży w urzędach

Portal WP postanowił sprawdzić, jak podobną decyzję przyjęliby Polacy. Przypomnijmy, że polska konstytucja zobowiązuje władze publiczne do bezstronności w sprawach religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, jednak nie nakazuje ukrywania własnych poglądów. Praktyka wygląda tak, że w większości polskich urzędów wiszą krzyże, nawet w budynkach Sejmu i Senatu.

Jak podobną decyzję przyjęliby Polacy? Większość respondentów badania w ogóle nie słyszała o decyzji bawarskiego rządu - nie wiedziało o niej 77 proc. badanych. Spośród 23 proc. osób, które o niej słyszały, 61 proc. oceniła decyzję jako pozytywną. Negatywne zdanie na temat krzyży w bawarskich urzędach miało z kolei 22 proc. respondentów, którzy słyszeli o tej zmianie.

Jednak większość badanych nie zgodziłaby się z podobną decyzją rządu w Polsce. 42 proc. respondentów nie poparłoby takiego rozwiązania. "Za" było 33 proc. 25 proc. nie ma zdania. 

Co ciekawe, aż 56 proc. głosujących na PiS i tylko 16 proc. głosujących na PO poparłaby prawo nakazujące wieszanie krzyży w urzędach.

Z kolei na pytanie „Jakie symbole religijne powinny być umieszczone w urzędach publicznych w Polsce”:

 • 58 proc. respondentów odpowiedziała "żadne", 
 • 37 proc. zgodziłoby się na krzyż, 
 • 3 proc. zgodziłoby się na półksiężyc (symbol islamu), 
 • 1 proc. na gwiazdę Dawida (symbol judaizmu), 
 • 1 proc. na Koło Dharmy (symbol buddyzmu).

Duda ściągnął wszystkich na Narodowy w sprawie referendum. Ale najważniejszego nie powiedział

Więcej o:
Komentarze (275)
Co Polacy myślą o krzyżach w urzędach? Wcale by ich nie chcieli
Zaloguj się
 • uliczniczka20

  Oceniono 49 razy 41

  Nie ma to jak wszystko regulować. Żeby te nasze fujary sie nie dowiedziały. Bo pójdą dalej krzyż nad każdym łóżkiem wymyślą.

 • jxl82

  Oceniono 51 razy 39

  A może jak za dawnych kochanych przez Jarosława czasów. Portret pierwszego Sekretarza Jarosława?

 • sailor2016

  Oceniono 45 razy 33

  Jak miło, że są takie miejsca w Europie gdzie ludzie mają bardziej zryte berety niż w Polsce :)

 • Maciej Turek

  Oceniono 47 razy 31

  Przecież krzyże wiszą w każdym urzędzie w Polsce, w każdej klasie szkolnej, na każdej poczcie itd. Nieoficjalny nakaz jest od lat...

 • norman67

  Oceniono 34 razy 30

  Jakby pisowcy się do krzyży poprzybijali, to czemu nie?

 • koenzymq10

  Oceniono 42 razy 26

  Na poczcie krzyż, w gabinecie lekarskim krzyż, w szkole krzyż. A nie, to nie krzyż, to logo zbrodniczej korporacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX