Święta nakazane. Czy 3 maja wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy?

3 maja Kościół obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msze w wielu parafiach odbywają się jak w niedzielę. Czy jest to tzw. święto nakazane?

3 maja to nie tylko państwowe obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Tego dnia wierni obchodzą dzień Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Centralne uroczystość ku czci Maryi Królowej Polski odbywają się na Jasnej Górze. Towarzyszy im  Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. 

Czy jest to święto nakazane? Tym mianem określa się święta, w które obecność na mszy św. jest dla katolików obowiązkowa. 

W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych

- brzmi nauka Kościoła. 3 maja - mimo swojej wagi - do takich dni nie należy. Mimo tego, jak informuje "Gość Niedzielny", w niektórych parafiach tego dnia msze odbywają się z niedzielną częstotliwością.

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - skąd to święto?

Święto Królowej Polski zostało wprowadzone w 1920 roku. - Polscy biskupi zaproponowali 3 maja, aby podkreślić związek tego święta z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą Konstytucją polską - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik rzecznik prasowy Episkopatu Polski.

Rzecznik Episkopatu Polski wyjaśnia, że tytuł Królowej Polski wskazuje na obecność Matki Bożej w historii narodu. Rzecznik Episkopatu Polski mówi, że to wszystko sprawia, iż Maryję możemy nazywać „Matką naszej niepodległości”.

Święta nakazane w 2018

  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia 2018,
  • Objawienie Pańskie - 6 stycznia 2018,
  • Wniebowstąpienie Pańskie w VII niedzielę Wielkanocy,
  • Boże Ciało - czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej,
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, tzw. święto Matki Boskiej Zielnej - 15 sierpnia 2018,
  • Wszystkich Świętych - 1 listopada 2018,
  • Boże Narodzenie - 25 grudnia 2018.

Zobacz też: Kard. Nycz na Mszy za Ojczyznę: Większość obywateli nie może być źródłem prawa cywilnego

Więcej o: