Kard. Nycz na Mszy za Ojczyznę: Większość obywateli nie może być źródłem prawa cywilnego

Najpierw odśpiewano hymn państwowy, później rozpoczęła się Msza za Ojczyznę. W jej trakcie kardynał Kazimierz Nycz nawiązał do słów papieża Benedykta XVI o "wartościach nienegocjowalnych".

We mszy w Archikatedrze Jana Chrzciciela w Warszawie uczestniczyli oficjele, w tym m.in. Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uroczystość związana była z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W trakcie homilii kardynał Kazimierz Nycz nawiązał do debaty o zmianie ustawy zasadniczej w Polsce. Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który mówił i pisał o "wartościach nienegocjowalnych". - Powinny być one zawarte w Konstytucji - mówił metropolita warszawski. I dodawał:

Do tych wartości należy godność człowieka, małżeństwo, życie ludzkie w całym jego przebiegu, prawo rodziców do wychowywania swoich dzieci - wcale nie takie oczywiste w dzisiejszym świecie. Papież wręcz przestrzega - większość obywateli nie może być źródłem prawa cywilnego, bo wtedy celem nie jest dążenie do dobra, ale do władzy lub równowagi władzy. A gdyby zaś tak było, przypomina papież Benedykt XVI, ci którzy w danej chwili mają większość byliby ostatecznym źródłem prawa. Historia dowodzi, że większość może się mylić.

Duda ściągnął wszystkich na Narodowy w sprawie referendum. Ale najważniejszego nie powiedział

Więcej o: