Jak sprawdzić, gdzie jest burza? Zobacz dane z radarów meteorologicznych

Przed nami kolejne upalne dni, którym często towarzyszą gwałtowne zmiany pogody i burze. Wybierając się w drogę samochodem lub na pieszą wycieczkę, warto sprawdzić, gdzie jest burza i gdzie będzie się przesuwać burzowy front.

Jak sprawdzić, czy burza jest blisko?

Burze potrafią być bardzo niebezpieczne. Gwałtowne ulewy i porywisty wiatr potrafią niszczyć drzewa, samochody, a nawet domy. Grzmot po uderzeniu pioruna możemy usłyszeć nawet z odległości 24 kilometrów. Aby sprawdzić, czy burza zbliża się w naszym kierunku możemy przyjrzeć się pogodzie i to obliczyć. Im krótszy czas między pojawieniem się błyskawicy, a usłyszeniem grzmotu, tym bliżej jest burza. 3 sekundy pomiędzy tymi dwoma zjawiskami są odpowiednikiem odległości o długości około 1 kilometra.

Zobacz pogodę na 3 maja. Groźne burze w części kraju. Będzie też grad >>>

Ulewa na ulicach PoznaniaUlewa na ulicach Poznania Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl /

Przed wycieczką w upalny dzień sprawdź burzową prognozę

Na szczęście współcześnie możemy korzystać z dobrodziejstw technologii, aby zobaczyć, gdzie są burze nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To szczególnie przydatne, gdy wybieramy się w podróż – jazda samochodem czy wędrówka po górach w czasie ulewy z piorunami mogą skończyć się tragedią.

Gdzie jest burza? Zobacz radar burzowy

Aby sprawdzić, gdzie jest burza można skorzystać z informacji z radarów burzowych, których używa m.in. Krajowy Instytut Meteorologii (instytutmeteo.pl). Dane z radarów burzowych dostępne są online na wielu stronach internetowych (np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - imgw.pl czy Blitzortung) i za pomocą mapy przedstawiają na żywo to, w którym miejscu możemy obserwować wyładowania atmosferyczne.

Radar burzowy na 3 maja stan na godz. 16:11:

Radar burzowyRadar burzowy instytutmeteo.pl

Mapy burzowe pokazują także, za ile minut w danym miejscu będzie burza, dzięki czemu możemy zobaczyć, w którym kierunku przemieszczają się gwałtowne, burzowe opady.

Ostrzeżenia przed burzami na najbliższe godziny publikuje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Burze nad Polską. Jak się zachować w czasie burzy?Burze nad Polską. Jak się zachować w czasie burzy? RCB/Twitter.com

Więcej o: