Hanna Chrzanowska beatyfikowana w Łagiewnikach. Kim była ta błogosławiona?

Hanna Chrzanowska - współpracownica kardynała Karola Wojtyły i prekursorka pielęgniarstwa społecznego w Polsce - została beatyfikowana w Łagiewnikach.

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej odbyła się 28 kwietnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Życiorys Hanny Chrzanowskiej przedstawił ksiądz postulator Mieczysław Niepsuj. Watykański wysłannik odczytał list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. Został odsłonięty obraz z jej podobizną. Liturgia była sprawowana po łacinie z elementami polskimi.

Setki wiernych w Łagiewnikach

W uroczystości w bazylice uczestniczyło około dwóch tysięcy wiernych - biskupi, kapłani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kilkudziesięciu krewnych Hanny Chrzanowskiej, w tym jej chrześniak, pielęgniarki, położne i lekarze oraz około 300 osób chorych i niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Pozostali wierni przybyli na uroczystość zgromadzili się na błoniach przed świątynią.

Hanna Chrzanowska - kim była?

Hanna Chrzanowska wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, zapewniając im nie tylko pomoc medyczną i pielęgniarską, lecz także duchową. Dbała o potrzeby podopiecznych oraz ich bliskich, organizując między innymi wyjazdy odpoczynkowe połączone z rekolekcjami, wspierając rozwój intelektualny czy kulturalny pacjentów. Jest uważana za pionierkę domowych hospicjów w naszym kraju. Wraz z kardynałem Wojtyłą utworzyła tzw. pielęgniarstwo parafialne, angażując do pomocy wolontariuszy, w tym kleryków seminariów duchownych.

Zajmowała się pracą pedagogiczną, była autorką książek, w tym podręcznika "Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej". Jako osoba głęboko wierząca, opracowała "Rachunek sumienia pielęgniarki". Zmarła na chorobę nowotworową, 29 kwietnia 1973 roku.

Uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej Uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej  JAKUB PORZYCKI

Hanna Chrzanowska - droga do beatyfikacji

Przekonanie o świętości Hanny Chrzanowskiej kardynał Karol Wojtyła wyraził już podczas jej pogrzebu. Mówił, że była "sumieniem polskiego pielęgniarstwa" i "wzorem, jak służyć Chrystusowi w bliźnich".

Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1998 roku, w 2002 zakończył się etap diecezjalny. Dekret heroiczności cnót Hanny Chrzanowskiej został ogłoszony 30 września 2015 roku, a 7 lipca ubiegłego roku papież Franciszek podpisał dekret beatyfikacyjny. Za cud dokonany za wstawiennictwem Hanny Chrzanowskiej uznano uzdrowienie w 2001 roku, po rozległym wylewie krwi do mózgu, Zofii Szlendak-Cholewińskiej.

Krwawiąca hostia ma bardzo proste wytłumaczenie. Wszystkiemu winna bakteria

Więcej o: