Przełomowy wyrok NSA ws. szczepień. Grzywny już za niestawienie się na badania

"Rzeczpospolita" opisała najnowszy wyrok NSA ws. szczepień. Według sądu rodzic, który nie stawia się z dzieckiem na badanie kwalifikacyjne, łamie prawo, ponieważ już na tym etapie unika bądź odmawia wykonania obowiązku, jakim jest szczepienie.

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę rodziców, którzy zdecydowali, że nie stawią się ze swoją córką na szczepienia. W efekcie służby sanitarne wydały na opiekunów tytuły wykonawcze, w których wzywano do zaszczepienia dziecka m.in. przeciwko tężcowi, odrze czy różyczce. Na rodziców nałożono także grzywny.

Jak opisuje "Rzeczpospolita" rodzice twierdzili, że nie są w stanie spełnić obowiązku szczepień, ponieważ przepisy są nieprecyzyjne np. w zakresie dawkowania wakcyny. Tę argumentację zbijał sanepid, wykazując, że obowiązek szczepienia dziecka wynika z przepisów prawa i może być egzekwowany administracyjnie.

ZOBACZ TEŻ: Matka bała się zaszczepić dziecka. Kilkutygodniowa dziewczynka walczyła o życie

Wcześniej racji rodzicom nie przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, a teraz ich argumentacja nie przekonała także NSA. Sąd ocenił, że rodzice są odpowiedzialni za dopełnienie takich obowiązków jak poddanie dziecka szczepieniu.

"W ocenie NSA skoro każdy z rodziców może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy, to tytuł egzekucyjny zmierzający do przymuszenia do szczepienia może być wystawiony przeciwko każdemu z nich, osobno" - pisze "Rz". Sama grzywna, co podnosiły służby sanitarne, nie miała być traktowana jako kara, ale środek, który miał zagwarantować wykonanie obowiązku szczepienia.

ZOBACZ TEŻ: Policja przed szpitalną salą pilnowała noworodka. Rodzice chcieli wypisać dziecko na żądanie

Drugą sprawą, w której głos zabrał NSA, jest kwestia niedoprowadzania dziecka na badania kwalifikacyjne. Przed każdym szczepieniem musi się ono odbyć, inaczej nie można go dokonać.

Taka interpretacja przepisów owocuje niezmiernie ważną konkluzją: odmówienie poddania dziecka badaniu oznacza to samo, co odmowa szczepienia, czyli złamanie prawa.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: