Zakupy u Czartoryskich nie podobały się Polakom. Co drugi źle ocenia decyzję Glińskiego

Zakup kolekcji dzieł od Fundacji Czartoryskich negatywnie ocenia ponad połowa ankietowanych - wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Tymczasem, jak twierdził wicepremier Gliński, ich zakup miał służyć "zabezpieczeniu interesu Polski".

"Rzeczpospolita" zleciła IBRiS przeprowadzenie ankiety, w której badanym zadani pytanie: "Jak ocenia pan/pani zakup przez rząd Polski kolekcji dzieł sztuki Fundacji Książąt Czartoryskich za kwotę 100 mln euro?".

32 proc. z respondentów udzieliło odpowiedzi, że "zdecydowanie dobrze" lub "raczej dobrze". Natomiast 53 proc. badanych stwierdziło, że "zdecydowanie źle" lub "raczej źle". 15 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Do zakupu zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich doszło pod koniec 2016 roku, a w transakcji Polskę reprezentowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którym kieruje wicepremier Piotr Gliński. Za 100 milionów euro kupiono m.in. "Damę z gronostajem" i inne dzieła, łącznie 86 tys. obiektów muzealnych. Gliński przekonywał, że "kupując kolekcje Czartoryskich, zabezpieczono interes Polski".

Ponad rok po transakcji fundacja wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie likwidacji z powodu braku środków, zapewniając, że wypełniła zadania statutowe. Jednocześnie przyznała, że pieniądze ze sprzedaży dzieł sztuki ulokowała w nowej fundacji "Le Jour Viendra" z siedzibą w Liechtensteinie. Platforma Obywatelska domaga się wyjaśnień i zainteresowania się sprawą przez Prokuratora Generalnego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zobacz także:

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl
 

Więcej o:
Komentarze (107)
Sprawa kupna dzieł Fundacji Książąt Czartoryskich. Sondaż
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 32 razy 30

  A potem połowa z tej połowy i tak nie ruszy d... do wyborów - żeby tę bandę od koryta oderwać.

 • krynolinka

  Oceniono 30 razy 26

  Nadal pozostaje otwarta kwestia czy pan minister brał coś przed czy po transakcji..

 • bob_59

  Oceniono 23 razy 23

  To taki sam "zakup" jak "zakupy" złota w Amber Gold.
  Z tym, że tam nacinano indywidualnych klientów, zaś tutaj oskubano suwerena w całości...

 • boczny_obserwator

  Oceniono 17 razy 17

  Fundacja Czartoryskich jest w Luksemburgu niedaleko od fundacji Biereckich, w której też wylądowało sporo pieniędzy.

 • polak_katoli

  Oceniono 15 razy 15

  Ot pisowski geniusze biznesu, zapłacić grube setki milionów za kolekcję podarowaną Polsce. Brawo gamonie, obyście się na tej spekrakularnej transakcji (politycznie) wywrócili. Amen!

 • yaspiman

  Oceniono 14 razy 10

  gliński otrzymał zwyczajową prowizję 10%. ale musiał się podzielić z innymi pis-dzielcami.

 • evergreen111

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekawe, kiedy Gliński wpadnie na pomysł odkupienia od potomków Krzyżaków zamku w Malborku (10% dla niego za pośrednictwo, oczywiście).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX