Burze z gradem przeszły nad Polską. 140 interwencji strażaków w całym kraju

Burze przechodzące w ostatnich dniach nad Polską spowodowały, że łącznie od poniedziałku strażacy musieli interweniować aż 140 razy. Taką informację podał Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Burze połamały drzewa, do których usunięcia wezwano strażaków aż 89 razy. Z tego powodu najbardziej ucierpieli mieszkańcy województwa śląskiego (37 interwencji), opolskiego (11 interwencji) i dolnośląskiego (8 interwencji). W sumie w ciągu ostatniej doby odbyły się 132 strażackie interwencje. Dzisiaj od północy było ich jedynie 8.

Burze i zalania budynków

Inne interwencje były związane z zalanymi piwnicami, w których strażacy pomagali odpompować wodę. Taka sytuacja miała miejsce 13 razy na Śląsku i 10 razy na Dolnym Śląsku. Rzecznik PSP dodał, że nie otrzymał żadnych zgłoszeń o poszkodowanych osobach czy zerwanych dachach.

Ostatnie burze nad Polską >>>

Ponad 5 tys. osób bez prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że wczoraj z powodu frontu burzowego prądu zabrakło u 5640 odbiorców. Najwięcej w województwie wielkopolskim (2500), potem w opolskim (1700), łódzkim (1240) i zachodniopomorskim (200). Paweł Frątczak poinformował, że wszystkie uszkodzenia zostały już zlikwidowane i przywrócono dostawy energii elektrycznej.

Burze – ostrzeżenia IMGW

Wczoraj IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia odnośnie burz z gradem dla ośmiu województw. Dzisiaj obowiązuje ostrzeżenie I stopnia dotyczące silnego wiatru w województwie pomorskim. IMGW ostrzega, że w środę silne burze z gradem pojawią się w województwie wielkopolskim.

Więcej o: