Na rozliczenie PiT-a został już tyko tydzień. Ministerstwo Finansów idzie podatnikom na rękę

To już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT-a za 2017 rok. Podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Żeby w spokoju spędzić majówkę warto uporządkować sprawy podatkowe do tego piątku. Tym bardziej, że PIT można rozliczyć w wygodny sposób korzystając z pomocy specjalistów Ministerstwa Finansów.

PIT można wysłać pocztą, złożyć w urzędzie w formie papierowej lub wypełnić deklarację online. Jak podaje Ministerstwo Finansów z tej ostatniej opcji korzysta coraz więcej Polaków.

Coraz więcej PIT-ów online

Coraz chętniej wypełniamy PIT-y przez Internet. Ze statystyk MF wynika, że do 23 kwietnia br. złożono 9 237 326 takich deklaracji. To wynik aż o 1,4 mln większy niż z tego samego dnia rok temu. Chodzi o formularze PIT-28, 36, 36L, 37, 38, 39, które autoryzowano elektronicznym podpisem kwalifikowanym, jak i poprzez podanie szczegółowych danych osobowych.

PIT w 2018 roku. Zmiany i terminy >>>

Dla czekających na ostatnią chwilę

PIT można wypełnić korzystając z pomocy specjalistów z MF. Ich dyżur telefoniczny odbędzie się 26 kwietnia w godzinach od 10 do 13. Pod różnymi numerami uzyska się porady na konkretne tematy związane z PIT-em, w tym:

  • ulgi,
  • rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci,
  • działalność gospodarcza,
  • najem i sprzedaż nieruchomości,
  • dochody z kapitałów pieniężnych,
  • dochody uzyskane za granicą.

Kolejnym ułatwieniem dla osób, które jeszcze PIT-a nie złożyły, są wydłużone godziny pracy urzędów skarbowych w dniach 26 i 27 kwietnia.

Czym jest PFR?

Ministerstwo Finansów zachęca również do tego, by korzystać z PFR (ang. pre-filled tax return), czyli formularza podatkowego PIT-37 lub PIT-38, który wstępnie wypełnia urząd skarbowy. Jak czytamy na stronie MF: „Dzięki temu oszczędzisz czas i zmniejszysz ryzyko błędów rachunkowych lub pomyłek, które możesz popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników (np. z PIT-11). Przy pomocy PFR rozliczysz się również wspólnie z małżonkiem.”

Więcej o: