W "Wiadomościach" o Tusku przed sądem. Połączyli jego zeznania z Amber Gold i... nocną zmianą

"Wiadomości" TVP w poniedziałkowym wieczornym wydaniu wyemitowały materiał dotyczący przesłuchania byłego premiera Donalda Tuska przed warszawskim sądem. Reporter "Wiadomości" połączył dzisiejsze przesłuchanie m.in. z aferą reprywatyzacyjną, taśmową i Amber Gold.

Były premier Donald Tusk zeznawał w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Przewodniczący Rady Europejskiej został powołany na świadka w procesie, który dotyczy niedopełnienia obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

W sprawie jest oskarżony między innymi Tomasz Arabski, który w kwietniu 2010 roku był szefem kancelarii premiera. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

"Wiadomości" TVP o Tusku

Dwa materiały na temat przesłuchania Tuska wyemitowały "Wiadomości" TVP. Zapowiadając drugi z nich, autorstwa Marcina Szypszaka, prowadząca Danuta Holecka stwierdziła, że "wielokrotnie w czasie dzisiejszych zeznań Donald Tusk zasłaniał się niepamięcią". - To nie pierwszy polityk Platformy Obywatelskiej, który w ten sposób odpowiada na pytania dotyczące decyzji podejmowanych w czasie rządów koalicji PO-PSL - powiedziała Holecka.

Autor materiału na początku stwierdził, że "niepamięcią lub niewiedzą były premier kwitował liczne pytania sądu dotyczące organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r."

ZOBACZ TAKŻE: Donald Tusk nie miał litości, gdy zeznawał. Chcieli go przyszpilić, a skończyło się blamażem>>>

Następnie wyemitowano wypowiedź rzeczniczki PiS Beaty Mazurek. - Kiedy słucha się przesłuchania Donalda Tuska, to jako żywo ma się przed oczami przesłuchanie świadków w aferze Amber Gold, w których pojawia się chaos, niewiedza i totalny brak pamięci - stwierdziła Mazurek.

- Rzeczywiście, podobne odpowiedzi niejednokrotnie padały z ust świadków zeznających przed komisją wyjaśniającą aferę gdańskiej piramidy finansowej - mówił reporter "Wiadomości" TVP. Pokazano fragmenty z przesłuchań przed komisją Amber Gold, w których padały odpowiedzi "nie przypominam sobie", "nie pamiętam".

- Niemal identycznie wyglądają przesłuchania przed komisją weryfikacyjną, która bada dziką reprywatyzację w Warszawie - dodał Marcin Szypszak z "Wiadomości".

Afera taśmowa i VAT

- To jest obraz takiego zbiorowego braku odpowiedzialności niestety. W państwie, w którym nikt nie odpowiedział za śmierć prezydenta, trudno oczekiwać, żeby urzędnik pracował sumiennie - stwierdził w materiale publicysta Adrian Stankowski.

- Tak ten problem opisał były minister spraw wewnętrznych w rozmowie podsłuchanej w jednej z warszawskich restauracji. "Ch.. dupa i kamieni kupa. Państwo w Polsce istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje" - kontynuował reporter, przypominając wątek afery taśmowej.

Stwierdził także, że "słabość instytucji publicznych sprzyjała m.in. przestępcom podatkowym, którzy w czasie rządów koalicji PO-PSL wyprowadzili z budżetu astronomiczną kwotę ok. 250 mld zł".

Polityczna przeszłość Tuska

W drugiej części materiału, utrzymując swój krytyczny ton, "Wiadomości" TVP przypomniały polityczną karierę premiera Donalda Tuska i początki działalności w Kongresie Liberalno-Demokratycznym na początku lat 90.

Przypomniano wypowiedź byłego polityka PO Pawła Piskorskiego, który mówił o Tusku, że "przyjmował różnego rodzaju użyteczne w kampanii wyborczej rzeczy, jak np. samochody do jeżdżenia od biznesmenów". W materiale padło też stwierdzenie, że kongres był finansowany przez niemieckie CDU, chociaż byli politycy KLD tym doniesieniom zaprzeczali.

Autorzy materiału zdecydowali też, że dzisiejsze zeznania Tuska przed sądem to dobra okazja, by przypomnieć archiwalne zdjęcia z Sejmu. - W 1992 r. Donald Tusk brał udział w tzw. nocnej zmianie. Chodziło o obalenie rządu Jana Olszewskiego - mówił reporter Marcin Szypszak.

Na koniec autor materiału stwierdził, że niewykluczony jest start Tuska w wyborach prezydenckich w 2020 r. - Ostatnie sondaże wskazują, że Donald Tusk nie miałby szans na prezydenturę. Przegrałby, i to zdecydowanie, z urzędującą głową państwa Andrzejem Dudą - zakończył.

Tusk zeznawał w sądzie w sprawie Smoleńska

Więcej o:
Komentarze (281)
"Wiadomości" TVP o przesłuchaniu Tuska. Połączono je m.in. z... aferą taśmową
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 61 razy 45

  Kur....wizja,kto oglada te szambo jest Wolakiem albo jest "pukniety" zdrowo w dekiel

 • patatajson

  Oceniono 56 razy 42

  Holecka, ty robotę znajdziesz już tylko w jednej branży :) Ale tam trzeba szeroko nogi rozkładać, więc pora zacząć chodzić na aerobik :)))

 • antonikarcz

  Oceniono 52 razy 38

  W TVP-PIS wiedzą co mówią zmontowali wszystkie wymienione afery, więc są w temacie.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 43 razy 31

  Szkoda czasu na komentowanie kłamstw tvp.

 • szaja25

  Oceniono 35 razy 27

  Danka profesjonalnie się rozkracza na swoim odcinku.

 • szaja25

  Oceniono 31 razy 21

  Im bardziej (publicznie) pobożna, tym bardziej zakłamana , tak Danka to do Ciebie.

 • almagus

  Oceniono 32 razy 20

  Oglądałem i mam własną ocenę, TVP to są oszuści, za srebrniki!
  OSZUŚCI!
  OSZUSCI!
  OSZUSCI!

  jak jeszcze długo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX