24 kwietnia 2018 roku obchodzimy trzecią rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego, polskiego historyka, profesora, pisarza oraz dyplomaty. Bartoszewski był więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej oraz działaczem Państwa Podziemnego. Dwukrotnie sprawował urząd ministra spraw zagranicznych, był senatorem IV kadencji, a w latach 2007-2015 pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Został odznaczony Orderem Orła Białego oraz tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Bartoszewski był znanym orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego oraz polsko-żydowskiego. Napisał około 50 książek i ponad 1500 artykułów naukowych. Najbardziej znane spośród nich to m.in. „Warto być przyzwoitym”, „Opuszczeni bohaterowie powstania warszawskiego” oraz „1859 dni Warszawy". Urodził się 19 lutego 1922 roku, zmarł w wieku 93 lat.
Przeczytaj niezapomniane cytaty Władysława Bartoszewskiego >>>
24 kwietnia. 3 lata temu zmarł Władysław Bartoszewski. Fot . Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
W 2004 roku 24 kwietnia zakończyła się wyprawa „Razem na biegun”. Był to wspólny projekt polskiego polarnika Marka Kamińskiego oraz Jana Meli, wówczas 16-letniego podróżnika. Podróżujący razem mężczyźni szczęśliwie zdobyli biegun północny. Tym samym Jan Mela został najmłodszym na świecie człowiekiem i pierwszym w historii niepełnosprawnym, który zdobył biegun. Z podróżą na biegun łączyła się także zbiórka pieniędzy na cele charytatywne, które darczyńcy mogli wpłacać za pomocą SMS-ów. Zebrano łącznie 733 227 zł, które przeznaczono na zakup nowoczesnych protez dla potrzebujących.
Przeczytaj także: "Do czego zdolny jest nastolatek?" >>>
Jan Mela jako 16-latek zdobył biegun północny. fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl
Dokładnie 124 lata temu polski malarz Władysław Podkowiński pociął nożem prawdopodobnie swoje najbardziej znane dzieło, czyli „Szał uniesień”. Monumentalnych rozmiarów obraz przedstawiał nagą, rudowłosą kobietę na karym koniu, który staje dęba. Obraz ten został wystawiony po raz pierwszy 18 marca 1894 roku w warszawskiej Zachęcie, gdzie przyciągnął tłumy i wywołał wiele kontrowersji. Pomimo tego sukcesu, obraz nie mógł znaleźć kupca. 24 kwietnia nad ranem, tuż przed planowanym końcem wystawy, Podkowiński wszedł do muzeum i zniszczył swój obraz. Po śmierci malarza obraz został odrestaurowany przez Witolda Urbańskiego. Od roku 1920 „Szał uniesień” znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Można go podziwiać w Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku w Sukiennicach.
Poznaj historię "Szału" Podkowińskiego i innych obrazów, które zobaczysz w Sukiennicach >>>
Odrestaurowany obraz Podkowińskiego znajduje się w Sukiennicach. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl