Intensywne ulewy i grad. Burzowy front już nad granicą z Niemcami, zmierza do Polski

Pogoda dała się już we znaki m.in. mieszkańcom Niemiec, którzy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia gradu i burz. Front idzie w kierunku Polski, synoptycy ostrzegają przed burzami na południu i zachodzie kraju.

Pogoda w najbliższych godzinach będzie w niektórych rejonach kraju dość intensywna. M.in. przez Niemcy i Czechy przetacza się już fala burz, również z gradem. Sąsiedzi z zachodu Europy publikują zdjęcia. Front zmierza w kierunku naszego kraju.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia w związku z burzami z gradem w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim. Ostrzeżenie w związku z burzami wprowadzono także w woj. zachodniopomorskim. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie IMGW przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?

Jest to najwyższy stopień ostrzeżenia, który przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Więcej o: