Dzień Matki to wesołe święto, ale ma swą smutną historię. Był poświęcony jednej osobie

Dzień Matki w USA obchodzony był ostatnią niedzielę, w Polsce będziemy go obchodzić 26 maja. Na Dzień Matki dzieci zwyczajowo przygotowują prezenty lub upominki dla swoich mam. Ale święto ma zupełnie niekomercyjną historię.

Można powiedzieć, że historia Dnia Matki sięga czasów antycznych, kiedy to m.in. starożytni Grecy oraz Rzymianie otaczali wielkim kultem boginie-matki, czyli symbole płodności oraz urodzaju. A jakie są nowożytne korzenie tego święta?

Historia Dnia Matki 

W Anglii już w XVII wieku obchodzone było wolne od pracy święto o nazwie Niedziela u Matki. Obowiązkowe były: wizyta w katedrze oraz obdarowywanie matek upominkami-  głownie kwiatami oraz słodyczami. Święto to było obchodzone przez mniej więcej dwa wieki, a następnie wróciło tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Gdzie i jak obchodzony jest Dzień Matki?

W Stanach Zjednoczonych historia Dnia Matki rozpoczyna się już w 1858 roku, kiedy to Ann Maria Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Julia Ward Howe od 1872 roku, pracowała nad wypromowaniem Dnia Matek dla Pokoju. Ale to dopiero córka Jarvis rozpowszechniła Dzień Matki.

W 1914 roku Kongres w USA uznał Dzień Matki za święto narodowe. Córka Jarvis, przez święto chciała uhonorować swoją zmarłą mamę, z której stratą nie mogła się pogodzić. Kobieta była niezadowolona, widząc, jak święto, które po raz pierwszy obchodzone było w kościele, zamienia się w festiwal komercji.

Wydrukowana kartka nie oznacza nic innego, tylko to, że byłeś zbyt leniwy, by napisać coś do kobiety, która zrobiła dla ciebie więcej niż ktokolwiek inny

- pisała córka Jarvis, mając sobie za złe, że to właśnie za jej sprawą święto stało się tak popularne.

Historia Dnia Matki w Polsce związana jest głównie z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone pierwszy raz. Od tamtego czasu  Dzień Matki jest w Polsce obchodzony każdego 26 maja - matki są obdarowywane kwiatami, bombonierkami, laurkami oraz innymi upominkami i słodyczami.

W RPA Dzień Matki obchodzi się w każdą drugą niedzielę maja. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie dzieci zakładają czerwone lub różowe ubrania, a jeśli ich matka umarła, ubierają się na biało.

W Kanadzie święto jest hucznie obchodzone w drugą niedzielę maja. Tego dnia wystawiane specjalne przyjęcia w restauracjach. Dzieci obdarowują mamy różnorodnymi słodkościami i ciastkami pieczonymi tylko na tę okazję.

W Niemczech świętuje się Dzień Matki od 1922 roku; 10 lat później został on ustanowiony świętem narodowym. Jest obchodzony w każdą drugą niedzielę maja, a jeśli Zielone Świątki wypadają tego dnia, to święto matki przenoszone jest o jeden dzień. Mamy dostają kwiaty i drobne prezenciki od swoich dzieci.

W Indiach obchodzony jest w październiku. Huczne święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Mamy obchodzą swoje święto od ponad 10 lat i dostają kwiaty oraz zaproszenie do restauracji, na obiad.

Kochamy nasze mamy! Laurka dla wszystkich mam

Więcej o: