Cieszcie się słońcem, póki jest. Nadchodzi załamanie pogody, burze niemal w całym kraju [POGODA]

Cieszmy się słońcem, póki możemy. Już od poniedziałku może przyjść załamanie pogody, objawiające się burzami w wielu regionach Polski. IMGW wydało ostrzeżenia dla pięciu województw.

Niedziela niemal w całej Polsce jest słoneczna, niestety raczej nie potrwa to długo. W ciągu tygodnia może zrobić się chłodno i deszczowo. Na poniedziałek zapowiadane są burze.

Pogoda na poniedziałek. Burze

Według prognoz IMGW burze mogą wystąpić w większości miast Polski: od Zielonej Góry, przez Łódź i Kielce, na Rzeszowie kończąc. Nie oznacza to jednak ochłodzenia, w wielu miejscach termometry wskażą wyższą temperaturę niż w niedzielę. Najcieplej będzie w Krakowie i Katowicach, gdzie temperatura wyniesie 25 st. Celsjusza, niewiele chłodniej może być w Rzeszowie, Kielcach, Opolu czy Wrocławiu. Niższą temperaturę mogą wskazać termometry na północy kraju. W Szczecinie, Koszalinie i Olsztynie będzie ok. 19 st. Celsjusza, natomiast w Gdańsku i Suwałkach 17. Jak informuje portal meteoprognoza.pl, w niedzielę wieczorem mogą wystąpić pierwsze opady.

Ostrzeżenia IMGW dla 5 województw

W związku z prognozowanymi burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 5 województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Ostrzeżenia będą aktualne od poniedziałku do wtorku.

"Liczne burze spodziewane są w poniedziałek, kiedy to przez nasz kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny. Ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru (lokalnie do 80-90 km/h) oraz opady drobnego gradu, to główne zagrożenia w trakcie występowania burz w tym dniu. Burze możliwe będą zwłaszcza w województwach centralnej i południowej części Polski. Szczegóły pojawią się m.in. w naszej prognozie konwekcyjnej" - czytamy na Facebooku Polscy Łowcy Burz.

Jak informuje TVN Meteo w poniedziałek może spaść od 10 do 20 litrów na metr kwadratowy. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, przybierać na sile może jedynie podczas burz. Niewykluczone są też burze z gradem.

Prognoza pogody. We wtorek ochłodzenie

Według prognoz synoptyków we wtorek może się znacznie ochłodzić. Na Podlasiu temperatura może wynieść jedynie 13 st. Celsjusza. W centralnej Polsce termometry wskażą ok. 17 st., natomiast najcieplej będzie na Dolnym Śląsku - 19 st. W całym kraju może być dosyć duże zachmurzenie.

Środa będzie deszczowa

Środa może upłynąć również pod znakiem opadów. Możemy spodziewać się burz na Podkarpaciu. Temperatura będzie się wahała od 11 st. Celsjusza na Podlasiu do 22 na południu kraju.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: