Chazan został konsultantem ds. ginekologii i położnictwa. Ma "poprawiać jakość leczenia"

Prof. Bogdan Chazan został konsultantem ds. ginekologii i położnictwa w woj. świętokrzyskim. Będzie odpowiadał m.in. za "poprawę jakości leczenia".

W 2017 roku prof. Wojciech Rokita, świętokrzyski konsultant ds. ginekologii i położnictwa, zrezygnował z powodów osobistych. Teraz zastąpił go Prof. Bogdan Chazan - podaje Radio Kielce. 

Przed powołaniem go przez wojewodę, kandydaturę zatwierdził krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz minister zdrowia. Chazan będzie pełnił funkcję przez pięć lat. 

Do jego obowiązków będzie należało dbanie o poprawę jakości leczenia oraz wypracowywanie ujednoliconych standardów w opiece medycznej.

Jak podaje serwis rynekzdrowia.pl, już od kilku miesięcy pojawiały się sugestie dot. kandydatury Chazana. Lokalna Platforma Obywatelska zgłaszała wątpliwości.

Sprawa prof. Chazana

Prof. Chazan w 2014 roku będąc dyrektorem szpitala im. Świętej Rodziny odmówił wykonania zabiegu aborcji, choć były wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Medyk powołał się przy tym na klauzulę sumienia. 

Nie wskazał też pacjentce, choć zobowiązywały go do tego przepisy, innego lekarza lub placówkę, gdzie można zabieg wykonać. Kobieta urodziła, a wkrótce po porodzie dziecko zmarło. 

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po kontroli w szpitalu św. Rodziny zadecydowała o zwolnieniu z pracy dyrektora Chazana.

Chazan, którym sam dawniej wykonywał zabiegi aborcji, dziś jest jej zadeklarowanym przeciwnikiem. W niedawnym wywiadzie mówił, że aborcja jest "zamachem na życie człowieka" i karać za nią należy nie tylko lekarza czy kobietę, ale nawet... osobę która dowiezie ją na zabieg.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl 
Więcej o: