Antyfaszystowska manifestacja w Gdańsku. Mocne słowa cudem ocalałej z Holokaustu

Podczas antyfaszystowskiej manifestacji w Gdańsku głos zabrała Magdalena Wyszyńska, Żydówka cudem ocalała z Holokaustu. - Chciałabym zaoszczędzić tego horroru wszystkim naszym pokoleniom - powiedziała.

21 kwietnia w Gdańsku odbyła się manifestacja pod hasłem "Demokratyczny Gdańsk mówi NIE dla nacjonalizmu i faszyzmu". Zorganizował ją prezydent miasta Paweł Adamowicz. Pikieta miała być odpowiedzią na marsz ONR, który przeszedł przez ulice Gdańska tydzień temu.

- Historia się nie powtarza. Historia wraca często jako coś znacznie gorszego. Historia powinna być ostrzeżeniem i lekcją. Okazuje się jednak, że dla wielu naszych rodaków nie jest ona przeanalizowania. Ubierają się w kostiumy organizacji nacjonalistycznych, faszystowskich. Organizacji, które były antysemickie i siały nienawiść - powiedział podczas manifestacji cytowany przez TVN24 Paweł Adamowicz.

"Ciche przyzwolenie władz"

Na manifestacji obecna była Magdalena Wyszyńska, polska Żydówka ze Lwowa, która cudem przeżyła II wojnę światową. Według Wyszyńskiej organizacje takie jak Młodzież Wszechpolska, ONR oraz Duma i Nowoczesność ponownie zainicjowały kult ustroju faszystowskiego. Jak stwierdziła, jest to możliwe dzięki "cichemu przyzwoleniu"  władz.

Przypominam, nie było właściwej reakcji na obraźliwe hasła w czasie pochodu rocznicy stulecia niepodległości naszego państwa, nie było, gdy na szubienicach wieszano wizerunki polskich parlamentarzystów, nie było też wtedy, gdy ukazał się reportaż "Superwizjera", ujawniający uroczyste obchody rocznicy Hitlera. Z faszystowskimi gestami, toastami, mundurami i okrzykami

- przemawiała do zgromadzonych.

"Chciałabym zaoszczędzić tego horroru..."

- Cudem przeżyłam okupację Hitlera i dokładnie wiem, czym jest nieuzasadniona nienawiść poniżej godności ludzkiej. Chciałabym zaoszczędzić tego horroru wszystkim naszym pokoleniom. Mam nadzieję, że trafi to do serc odpowiednich organów, niezależnie od religii i skłoni ich do podjęcia radykalnych środków - powiedziała.

Według Wyszyńskiej wymienione przez nią organizacje dążą do "utrwalenia ideologii, która powinna być w Polsce zakazana". - Czy ci, którzy godzą się milcząco na te poczynania, nie zdają sobie sprawy z tego, że jeśli ten ruch nie zostanie w zarodku stłamszony rozprzestrzeni się? - powiedziała.

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Więcej o:
Komentarze (283)
Antyfaszystowska manifestacja w Gdańsku. Przemówienie Wyszyńskiej
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 70 razy 50

  Mój pradziadek był w Auschwitz. Był więźniem politycznym, aresztowano go za udział w konspiracji. Jego żona i córki trafiły na roboty przymusowe. Jestem pewien, że takie historie są w każdej polskiej rodzinie. Jeśli dzisiaj słyszę, że naziole z Polski biorą udział wraz z naziolami z Niemiec we wspólnej imprezie, na której wspominają Hitlera, to jedno słowo ciśnie mi się na usta: zdrajcy. Ci ludzie zdradzają Polskę, człowieczeństwo, przyzwoitość.
  Jeśli widzę młodych gnojków ubranych na czarno, albo w koszulach khaki z czarnymi pasami i koalicyjkami, na ich rękach są opaski z falangą, a w dłoniach sztandary, to nie mam wątpliwości co im gra w głowach. Mogą sobie pieprzyć o patriotyzmie ile chcą. Ale to także są zdrajcy. Ich ubiór, symbolika i hasła wyraźnie wskazują na źródła inspiracji. Nie dajcie się oszukać. TO żadni patrioci. To nawet nie są nacjonaliści. To zdrajcy. Stają się współwinni śmierci 6 mln polskich obywateli.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 29

  A tymczasem w telewizji rządowej nie zauważono marszu antyfaszystowskiego. Jest o urodzinach królowej, chociaż przecież nie naszej, jest o proteście w Indiach. Tradycyjny atak na opozycję, że inowrocławska pani sprzątająca w ratuszu dostała sześć milionów nagrody..
  Ministerstwo Brudzińskiego będzie wspierać finansowo samorządy..Pewnie z tych danin co będziemy płacić.
  Nacjonalizm jakoś rządzącym nie spędza snu z powiek. Idą ręka w rękę z faszyzmem.

 • yaspiman

  Oceniono 44 razy 20

  całkowicie się z Panią zgadzam. tego typu ideologie powinny być bezwzględnie zakazane, a ludzie (?) propagujący je najsurowiej karani. jednak na faszystów bodących obecnie u władzy nie ma co liczyć. niestety.

 • elenem

  Oceniono 23 razy 13

  Popieram- zdelegalizować faszystowskie łajno ! Zniszczyć ten syf w zarodku.

 • martha.wise

  Oceniono 31 razy 13

  Dlaczego byłam?

  Bo się boję.

  Jestem z Gdańska, rodzina głównie z Pomorza.

  Nie jestem czysta rasowo, domieszka krwi niemieckiej i flamandzkiej.
  Mój mąż nie jest czysty rasowo, trochę Austriaków i Francuzów.
  Moje nieczyste dzieci są związane z obcymi.

  Od września 1939 do stycznia 1940 roku czyściciele ras zamordowali 30 tyięcy Pomorzan, 10 tysięcy Wielkopolan, 1500 Ślązaków, 1100 osób z Północnego Mazowsza. Mieli ich na listach proskrypcyjnych bo czyści lokalni Niemcy na nich donieśli. Było tam 11 osób z mojej rodziny.

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 12

  Brawo dal pani , tylko że obecna "wadza" to g....o popiera i póki ich nierządów nic się nie zmieni

 • jurek4491

  Oceniono 37 razy 11

  Faszyści to betonowy elektorat PiSu , rząd daje im wolną rękę , włos im z głowy nie spadnie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX