W nocy koniecznie spoglądajcie w niebo. Zapowiada się niezwykły deszcz Lirydów

Już tej nocy na niebie będziemy mogli zaobserwować efektowne zjawisko - deszcz Lirydów. Polska w skali globalnej jest świetnym "punktem obserwacyjnym" dla tego konkretnego deszczu meteorów. Tym bardziej, że meteorolodzy zapowiadają bezchmurne niebo.

Lirydy to rój meteorytów, którego źródłem jest kometa Thatchera. Prędkość roju wynosi 49 km/s. Ich aktywność wypada pomiędzy 16 a 25 kwietnia, natomiast ich faza szczytowa pojawia się właśnie w okolicach 21-22 kwietnia. Dzięki bezchmurnemu niebu, a prognozy wskazują, że takie właśnie będzie, deszcz Lirydów może być prawdziwą ucztą dla oka.

 

Lirydy to pierwszy rój, o którym wspominają kroniki. Mowa o nich była już w chińskich kronikach datowanych na ok. 2000 r. p.n.e. Rój ten miał bardzo wysoką aktywność w mniej odległej przeszłości, chociażby w XIX i XX w. Jak podaje TVN Meteo, w latach 1803 i 1922 można było obserwować nawet 1800 Lirydów. W Polsce dzięki Pracowni Komet i Meteorytów zorganizowano dwie duże kampanie obserwacyjne w latach 1996 i 2004.

Deszcz Lirydów tej nocy. Do 20 na godzinę

W najbliższych dniach będziemy mogli zobaczyć na niebie od 10 do 20 Lirydów na godzinę. Deszcz meteorytów jest najlepiej widoczny na półkuli północnej i na terenie naszego kraju obserwowanie Lirydów będzie stosunkowo łatwe. To świetliste zjawisko najlepiej oglądać z dala od źródeł światła, warto wybrać się w tym celu poza miasto.

Przed nami noc spadających gwiazd. Zobacz, jak i gdzie oglądać Perseidy

Więcej o:
Komentarze (21)
W nocy koniecznie spoglądajcie w niebo. Zapowiada się niezwykły deszcz Lirydów
Zaloguj się
 • Vegaa Vegaa

  Oceniono 8 razy 6

  Nazwa "lirydy" pochodzi zapewne od gwiazdozbioru Liry, zwanego inaczej Lutnią, na tle którego zaczyna być widoczne spalanie się meteorów. Lira jest niemalże w zenicie (najwyższy punkt na niebie, trzeba tylko zadrzeć głowę) w Polsce. Jej najjaśniejsza gwiazda Vega (sic!) jest widoczna nawet w miejskiej łunie. Polecam więc po prostu popatrzeć w górę, choć raczej nie w mieście.

 • barbarella.net

  Oceniono 12 razy 6

  @dbd

  "Lirydy to rój meteorytów"
  Wiadomo, że spadną?

  "Deszcz meteorytów jest najlepiej widoczny"
  Meteorytów?
  Czyli to samo - brak wiedzy. :(

  Gazeta.pl i redaktorzy jak zawsze nie potrafią pozytywnie zaskoczyć. Szkoda.

 • apokaliptyk2018

  Oceniono 11 razy 5

  Do 20 na godzinę = "niezwykły" "deszcz".

  Mylenie meteorów z meteorytami to norma.

 • zbigniew1952

  Oceniono 10 razy 4

  posrod spadających lirydow zobaczycie człowieka na drabince wśród tlumow gawiedzi....jest to znak jego upadku...

 • kotletxxl

  Oceniono 3 razy 3

  W skrócie meteoroid leci i wpada w atmosferę Ziemi, potem rozgrzewa się na skutek dużej prędkości i dużego tarcia, następnie spala się. Spalający się meteoroid pozostawia po sobie świecący ślad zwany meteorem. Temu Meteoroidowi, któremu uda się spaść na Ziemię jest meteorytem...

 • artur0121

  Oceniono 11 razy 3

  Jak czytam komentarze to mam wrażenie że pisze je banda kosmitów idiotów.

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Polityka metna sprawa ae ignoranci zyciowi nawet naukowy temat musza zasmiecac, nie macie zajecia, zalegluch pokut, czegos do naprawy lub poprzatania niz pisac o rzeczach dla was za madrych i niepojmowalnych :/?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX