Urodziny Adolfa Hitlera przy granicy z Polską. "Ostritz się szykuje"

20 kwietnia to dzień urodzin Adolfa Hitlera. Z tej okazji w Ostritz, miejscowości na pograniczu Polski i Niemiec, neonaziści organizują festiwal "Tarcza i Miecz". Niewielkie, liczące mniej niż 3 tys. mieszkańców miasteczko, nawiedzić mogą tysiące z całej Europy. Na ich przybycie szykują się mieszkańcy, członkowie Antify i policja.

Z okazji 129. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera (przypadającej 20 kwietnia) neonaziści organizują w weekend festiwal w niemieckim Ostritz. Mogą, bo zakaz szerzenia idei narodowo-socjalistycznych obowiązuje tylko w przypadku wydarzeń publicznych. Tymczasem festiwal "Schild und Schwert" ("SS") został zgłoszony jako "impreza zamknięta". Hasło przewodnie to "Rekonkwista Europy".

Urodziny Adolfa Hitlera w Ostritz

Adolf Hitler był ucieleśnieniem nazizmu, który od jego nazwiska nazywa się również hilteryzmem. To totalitarna i rasistowska ideologia opierająca się również na darwinizmie społecznym. Wyznawcy tych "wartości" zaczną świętować urodziny Hitlera od przemówień w hotelu. Za mównicą staną znani neonaziści z Niemiec, m.in. Udo Voigt, Baldur Landogart czy Thorsten Heise (organizator wydarzenia) oraz przybysze z Europy Środkowej i Wschodniej. Odbędą się spotkania z członkami Narodowodemokratycznej Partii Niemiec. Planowane są też koncerty neonazistowskiej muzyki oraz pokazy MMA.

Tak neonaziści obchodzili urodziny Adolfa Hitlera w Polsce - nagranie ujawnione przez TVN >>>

Mieszkańcy miasta są przeciwko

Neonazistowski festiwal zdecydowanie nie podoba się mieszkańcom Ostritz. Niektórzy z nich są przerażeni, inni jako znak sprzeciwu planują zorganizować wydarzenie "Święto Pokoju". Chcą pokazać, że identyfikują się z zupełnie innymi wartościami. W pokojowej idei mieszkańców będą wspierać lokalne władze, w tym Siegfried Deinege, nadburmistrz Goerlitz i Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca. Pojawi się również premier Saksonii, Michael Kretschmer.

Antifa rzuca wzywanie

Manifestacje przeciwko wydarzeniu planują również działacze Antify, którzy ostrzegają, że ten festiwal jest jednym z największych spotkań neonazistów w Europie. Antyfaszyści z Polski, Czech i Niemiec, w tym partia Razem, planują pokojową, kolorową manifestację.

Kiedy naziści panoszą się po ulicach, obowiązkiem każdego przyzwoitego człowieka jest powiedzieć: nie! Dlatego wspólnie z mieszkańcami polskiej Krzewiny i niemieckiego Ostritz będziemy protestować przeciw brunatnej fali

- czytamy w komunikacie Razem. Manifestacja antyfaszystowska rozpocznie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 12.00.

Na przybycie neonazistów szykują się również oddziały niemieckiej policji, którym w utrzymaniu porządku pomogą oddziały z Polski – przynajmniej tak zadeklarował rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Ciarka.

- Ostritz się szykuje - donosi dziennikarz wrocławskiej "Gazety Wyborczej".

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Więcej o: