22 kwietnia. Przed nami kolejna niedziela bez handlu. Kiedy zrobimy zakupy?

Zakaz handlu obowiązywać będzie również w najbliższą niedzielę, czyli 22 kwietnia. W tym miesiącu aż cztery niedziele są dniami bez handlu - trzy ustawowo, a jedna z powodu świąt wielkanocnych.

22 kwietnia markety będą ponownie zamknięte. Już trzeci raz w tym miesiącu obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Za to stacje handlowe oraz sklepy, w których właściciel będzie tego dnia pracował na własny rachunek – już niekoniecznie. Ustawa o zakazie handlu przewiduje aż 32 wyjątki.

Kogo zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy?

Niedziela z zakazem handlu nie obowiązuje w sklepach, w których tego dnia za ladą staje jedynie właściciel. Dotyczy to również franczyzobiorców. Kolejnym wyjątkiem są stacje paliw, których oferta handlowa jest coraz szersza. Orlen zapowiedział otwarcie sieci sklepów przy swoich punktach, choć oficjalnie nie powiązał tego ze zmianami w prawie. Kolejne wyjątki to piekarnie, cukiernie, lodziarnie i kwiaciarnie. Handel odbywa się również w punktach oferujących prasę, sprzedaż biletów, wyroby tytoniowe, a także gry losowe i zakłady wzajemne. W znalezieniu sklepu otwartego w niedzielę wolną od handlu pomogą aplikacje na telefon takie jak "Czynna Niedziela" czy "Otwarte w niedziele".

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE i ŚWIĘTA - KALENDARZ:

Zakaz handlu w niedzielę. HarmonogramZakaz handlu w niedzielę. Harmonogram gazeta.pl

Mydło i powidło

Zakazowi handlu w niedzielę wymykają się także obiekty handlowe prowadzące działalność w zakresie, kultury, turystyki, sportu, oświaty i wypoczynku oraz zakłady lecznicze dla zwierząt czy punkty handlujące wiankami i zniczami przy cmentarzach. Dozwolona jest działalność aptek i handel na jarmarkach i festynach. Pamiątki i dewocjonalia – te produkty również można sprzedawać w każdą niedzielę. Na zakupy można również wybrać się do sklepu znajdującego się na dworcu.

Jak zakaz handlu zmienił nasze życie? >>>

Zakaz handlu – reakcja dyskontów

Zakaz handlu w niedzielę sprawił, że duże sieci handlowe postanowiły wydłużyć godziny pracy. Wszystkie placówki Biedronki powinny być czynne w soboty przynajmniej do godz. 22, a w niektórych lokalizacjach do godz. 23. Podobnie postąpił Lidl, którego sklepy w piątki i soboty będą czynny przynajmniej do godz. 22. Carrefour zdecydował się na wydłużenie godzin pracy w zależności od lokalizacji. Niektóre punkty tej sieci mają być otwarte  w piątki nawet do północy. Z kolei całodobowe sklepy Tesco będą czynne w soboty do godz. 23. Galerie handlowe postanowiły iść za ciosem i również wydłużyły harmonogram pracy.

Zobacz też: 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi >>>

Więcej o: