22 kwietnia. Przed nami kolejna niedziela bez handlu. Kiedy zrobimy zakupy?

Zakaz handlu obowiązywać będzie również w najbliższą niedzielę, czyli 22 kwietnia. W tym miesiącu aż cztery niedziele są dniami bez handlu - trzy ustawowo, a jedna z powodu świąt wielkanocnych.

22 kwietnia markety będą ponownie zamknięte. Już trzeci raz w tym miesiącu obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Za to stacje handlowe oraz sklepy, w których właściciel będzie tego dnia pracował na własny rachunek – już niekoniecznie. Ustawa o zakazie handlu przewiduje aż 32 wyjątki.

Kogo zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy?

Niedziela z zakazem handlu nie obowiązuje w sklepach, w których tego dnia za ladą staje jedynie właściciel. Dotyczy to również franczyzobiorców. Kolejnym wyjątkiem są stacje paliw, których oferta handlowa jest coraz szersza. Orlen zapowiedział otwarcie sieci sklepów przy swoich punktach, choć oficjalnie nie powiązał tego ze zmianami w prawie. Kolejne wyjątki to piekarnie, cukiernie, lodziarnie i kwiaciarnie. Handel odbywa się również w punktach oferujących prasę, sprzedaż biletów, wyroby tytoniowe, a także gry losowe i zakłady wzajemne. W znalezieniu sklepu otwartego w niedzielę wolną od handlu pomogą aplikacje na telefon takie jak "Czynna Niedziela" czy "Otwarte w niedziele".

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE i ŚWIĘTA - KALENDARZ:

Zakaz handlu w niedzielę. HarmonogramZakaz handlu w niedzielę. Harmonogram gazeta.pl

Mydło i powidło

Zakazowi handlu w niedzielę wymykają się także obiekty handlowe prowadzące działalność w zakresie, kultury, turystyki, sportu, oświaty i wypoczynku oraz zakłady lecznicze dla zwierząt czy punkty handlujące wiankami i zniczami przy cmentarzach. Dozwolona jest działalność aptek i handel na jarmarkach i festynach. Pamiątki i dewocjonalia – te produkty również można sprzedawać w każdą niedzielę. Na zakupy można również wybrać się do sklepu znajdującego się na dworcu.

Jak zakaz handlu zmienił nasze życie? >>>

Zakaz handlu – reakcja dyskontów

Zakaz handlu w niedzielę sprawił, że duże sieci handlowe postanowiły wydłużyć godziny pracy. Wszystkie placówki Biedronki powinny być czynne w soboty przynajmniej do godz. 22, a w niektórych lokalizacjach do godz. 23. Podobnie postąpił Lidl, którego sklepy w piątki i soboty będą czynny przynajmniej do godz. 22. Carrefour zdecydował się na wydłużenie godzin pracy w zależności od lokalizacji. Niektóre punkty tej sieci mają być otwarte  w piątki nawet do północy. Z kolei całodobowe sklepy Tesco będą czynne w soboty do godz. 23. Galerie handlowe postanowiły iść za ciosem i również wydłużyły harmonogram pracy.

Zobacz też: 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi >>>

Więcej o:
Komentarze (136)
22 kwietnia. Czy obowiązuje zakaz handlu?
Zaloguj się
 • xyz_xyz1

  Oceniono 21 razy 17

  Mam pytanie:, dlaczego pracownik Stacji Pali Orlen czy też BP to pracownik gorszego sortu? Dlaczego on musi pracować 365 dni w roku? Podobnie pracownicy gastronomii np. Fast foodów typu MC Donald. Jeśli mamy być sprawiedliwi to oni tez powinni mieć wolne. Albo niech za lada restauracji czy stacji paliw staje właściciel. Wtedy będzie sprawiedliwie i uczciwie. Podobnie w aptekach – niech stoją właściciele a nie pracownicy, którzy w tej chwili wiele się nie różnią od pracowników zwykłych sklepów. Bo w tej chwili pracownik marketu ma prawo do wolnej niedzieli czy wolnych świąt a pracownik gastronomi czy tez apteki czy tez (a w zasadzie zwłaszcza) Stacji paliw nie. Wychodzę z założenia, iż jak wszyscy to wszyscy po za ultra nielicznymi niezbędnymi wyjątkami a jak nikt to nikt.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 15 razy 15

  Aha i jeszcze jedno. Jak już wprowadzimy WSZYSTKIE wolne niedziele jak znam życie Solidarność zacznie kombinować z Sobotami. Już były hasła iż w sobotę powinien być zakaz handlu po 19. Skończy się (w ramach powrotu do PRL - u) powrotem do sobót z zamkniętymi sklepami (może dopuszczą jakies małe spożywcze do 12) oraz tym iż w dni powszednie tez po 19 każą zamknąć wszytko. Bo przecież ma być tak jak było. A za PRL - u była tylko jedna sobota handlowa w miesiącu.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 21 razy 15

  A TVP pracuje w tę niedzielę? Pracujący tam nie mogą spędzać niedziel z rodzinami.

 • wikal

  Oceniono 10 razy 8

  Miała być co druga.

 • lilo150

  Oceniono 9 razy 7

  nie jest to nic innego jak metoda wykończenia dyskontów by położyć na nich kaczą łapę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX