W czasie egzaminu gimnazjalnego zawyją syreny. Jeżeli przeszkodzą, będzie można się odwołać

Egzamin gimnazjalny wymaga od uczniów maksymalnego skupienia. W czwartek gimnazjaliści piszą część przyrodniczo-matematyczną, przez wielu uważaną za najtrudniejszą. Tymczasem w samo południe w Poznaniu i w Warszawie zawyją syreny alarmowe upamiętniające 75. rocznicę powstania w getcie.

O godzinie 12, gdy w Poznaniu mają zostać włączone syreny, gimnazjaliści będą w trakcie pisania części z matematyki. OKE w Poznaniu wystosowała do Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa prośbę o przeniesienie godziny alarmu upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim. Jak przyznała Marcjanna Klessa, dyrektor OKE w Poznaniu, jednominutowe wycie mogłoby silnie rozkojarzyć młodzież. Wczoraj wieczorem Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta Poznania, oświadczyła, że syreny alarmowe zostaną wyłączone w szkołach, w których odbywać się będzie egzamin gimnazjalny.

W Warszawie zabije również i dzwon

Egzamin gimnazjalny w Warszawie odbędzie się w jeszcze głośniejszych warunkach. W południe do syren alarmowych dołączą również i dzwony kościelne. Jak zapewnia Anna Frenkiel, dyrektor warszawskiej OKE, dyrektorzy szkół zostali o tym fakcie poinformowani.

Wyciek pytań przed egzaminem gimnazjalnym >>>

Egzamin gimnazjalny – zastrzeżenia

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przypomniał o możliwości zgłaszania zastrzeżeń z powodu alarmu. Uczeń, któremu sygnały dźwiękowe przeszkadzały w rozwiązywaniu zadań, będzie mógł napisać egzamin w drugim terminie w czerwcu. W takim przypadku on sam lub jego rodzice muszą złożyć zastrzeżenie wraz z wyjaśnieniem do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w ciągu dwóch dni roboczych od daty egzaminu.

Więcej o: