"Praktycznie jest zdecydowane". PiS zamierza zlikwidować abonament RTV

Od przyszłego roku TVP i Polskie Radio mają być finansowane z publicznych pieniędzy, a nie abonamentu. Zapowiedział to w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie TVP oraz Polskiego Radia z państwowego budżetu - takie zmiany mogą wejść w życie w przyszłym roku.

- Praktycznie jest już zdecydowane - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Krzysztof Czabański szef Rady Mediów Narodowych. Krzysztof Czabański mówił w styczniu w Polskim Radiu, że finansowanie mediów publicznych mogłoby wynieść pomiędzy 2,5 a 3 miliardy złotych rocznie. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Wcześniej PiS rozważał pomysł wprowadzenia opłaty audiowizualnej, która byłaby dołączana np. do rachunku za prąd. Pomysł jednak upadł. Jak mówi w rozmowie z portalem Money.pl medioznawca dr Maciej Mrozowski, na wsparcie finansowe mediów publicznych z budżetu konieczna byłaby akceptacja Brukseli.

- Unia Europejska się na taki zastrzyk pieniędzy nie zgodzi, potraktuje go jako nieuprawnioną pomoc publiczną. TVP i Polskie Radio nie spełniają europejskich wytycznych dla mediów publicznych. Nie są publiczne, tylko partyjne - stwierdził Mrozowski.

Kłopoty mediów publicznych

Zarówno Telewizja Polska, jak i Polskie Radio, od lat borykają się z problemami finansowymi. W ubiegłym roku informowaliśmy m.in. o 800 mln zł pożyczki, jaką TVP miała zaciągnąć ze Skarbu Państwa na modernizację i uatrakcyjnienie oferty programowej. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

W ramach wpływów abonamentowych KRRiT przekazała Telewizji Polskiej w ubiegłym roku ponad 620 mln zł, Polskie Radio otrzymało 193 mln zł, a rozgłośnie regionalne PR - niemal 189 mln zł. Udział abonamentu stanowił ok. 38 proc. całego budżetu TVP.

ZOBACZ TAKŻE: Prezes Kurski hojny dla swoich gwiazd. Wiadomo, ile zarabiają prowadzący "Wiadomości">>>

Od stycznia 2016 r. prezesem TVP jest Jacek Kurski. Od kwietnia 2017 r. prezesem Polskiego Radia jest Jacek Sobala.

Więcej o:
Komentarze (134)
TVP i Polskie Radio mają być finansowane z budżetu. Czabański: Praktycznie zdecydowane
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 28

  Co tak skromnie. Rzucić ze dwadzieścia miliardów i cały dzień nadawać hymny pochwalne pod adresem partii pana prezesa. Nie ma co żałować sobie. Wywiady, transmisje z wizyt w zakładach pracy. No i biedna Holecka tylko ze czterdzieści bierze miesięcznie. Za te je włażenie w tyłek to przynajmniej stówka się należy. Innym Rachoniom też.

 • polakadam

  Oceniono 30 razy 26

  Czyli wszyscy będziemy się składać na reżimówkę. Sprawiedliwiej by było żeby utrzymywały ją tylko pisiory. Bo i tak tylko oni to oglądają.
  A oglądalność nadal będzie podawał Qrski zamiast Nielsena?

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 21

  NIECH zlikwidują polityczną kuratelę władzy nad publicznymi mediami - żeby nikt, kto rządzi nie zamieniał ich w dół kloaczny, tak jak pis obecnie.

 • ziggybum

  Oceniono 21 razy 19

  Tu mówi Krótki, tu mówi Krótki. Z przekazem wieczornym z bunkra operacyjnego pod Nowogrodzką.
  Znaleźli nasze sposoby szabrowania, prania forsy i lizania tyłków. Wstrzymać program koryto+, przestać otwarcie przyznawać sobie samym nagrody, dodatki i abonamenty. Od dziś robicie to samo - tylko po cichu, jak przystało na porządną PiSowską kanalię. Pompujecie kasę prosto z budżetu, bez dokumentów, faktur, podatków. Czyż w ten sposób wasze lepkie rączki nie wydają się czyściutkie jak pupcia niemowlaka?
  Mówił Krótki, śpijcie spokojnie kochane kanalie.

 • pe_ro

  Oceniono 21 razy 19

  Reklamowanie PiSS w TVP za publiczne pieniądze. Dojna zmiana dobiera się do kolejnej kasy.

 • tadjan

  Oceniono 20 razy 16

  złodzieje, jak widać, radzą sobie...... a co z dekalogiem u was, pseudo katolicy?

 • toreon

  Oceniono 13 razy 13

  3 mld na tych Rachoniów, Sitków i innych wirtuozów i wirtuozek jak np. Holecka? Jak to jest, że taki Polsat jakoś ma się dobrze bez abonamentu a ci nie mogą?
  Ale dobrze ze likwidują ten abonament. Płacenie tych 2 dych na tych pisowskich klakierów powoduje nagły odpływ endorfin. Jeśli ma ktoś receptę jak można płacić zamiast tego choćby 3x tyle ale przekazywac to na cele charytatywne to ja tak chcę...

 • acototak

  Oceniono 12 razy 12

  Tow. Czabański chce ukraść Wasze pieniądze. Reżimowa propaganda dla ciemnego luda będzie finansowana z pieniędzy normalnych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX