"Praktycznie jest zdecydowane". PiS zamierza zlikwidować abonament RTV

Od przyszłego roku TVP i Polskie Radio mają być finansowane z publicznych pieniędzy, a nie abonamentu. Zapowiedział to w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie TVP oraz Polskiego Radia z państwowego budżetu - takie zmiany mogą wejść w życie w przyszłym roku.

- Praktycznie jest już zdecydowane - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Krzysztof Czabański szef Rady Mediów Narodowych. Krzysztof Czabański mówił w styczniu w Polskim Radiu, że finansowanie mediów publicznych mogłoby wynieść pomiędzy 2,5 a 3 miliardy złotych rocznie. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Wcześniej PiS rozważał pomysł wprowadzenia opłaty audiowizualnej, która byłaby dołączana np. do rachunku za prąd. Pomysł jednak upadł. Jak mówi w rozmowie z portalem Money.pl medioznawca dr Maciej Mrozowski, na wsparcie finansowe mediów publicznych z budżetu konieczna byłaby akceptacja Brukseli.

- Unia Europejska się na taki zastrzyk pieniędzy nie zgodzi, potraktuje go jako nieuprawnioną pomoc publiczną. TVP i Polskie Radio nie spełniają europejskich wytycznych dla mediów publicznych. Nie są publiczne, tylko partyjne - stwierdził Mrozowski.

Kłopoty mediów publicznych

Zarówno Telewizja Polska, jak i Polskie Radio, od lat borykają się z problemami finansowymi. W ubiegłym roku informowaliśmy m.in. o 800 mln zł pożyczki, jaką TVP miała zaciągnąć ze Skarbu Państwa na modernizację i uatrakcyjnienie oferty programowej. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

W ramach wpływów abonamentowych KRRiT przekazała Telewizji Polskiej w ubiegłym roku ponad 620 mln zł, Polskie Radio otrzymało 193 mln zł, a rozgłośnie regionalne PR - niemal 189 mln zł. Udział abonamentu stanowił ok. 38 proc. całego budżetu TVP.

ZOBACZ TAKŻE: Prezes Kurski hojny dla swoich gwiazd. Wiadomo, ile zarabiają prowadzący "Wiadomości">>>

Od stycznia 2016 r. prezesem TVP jest Jacek Kurski. Od kwietnia 2017 r. prezesem Polskiego Radia jest Jacek Sobala.

Więcej o: