Był wyciek pytań przed egzaminem gimnazjalnym. Sprawą zajmie się policja

Niektórzy uczniowie wiedzieli, jakie zadanie pojawi się w drugiej części egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

W internecie krążył tweet z tematem wypowiedzi pisemnej egzaminu gimnazjalnego 2018. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik mówi, że CKE już przygotowało doniesienie, które dzisiaj zostanie złożone na policję.

Jeden z użytkowników serwisu Twitter na swoim profilu napisał:

Jest charakterystyka. Bohater, który kierował się ważnymi wartościami w życiu.

Na pytanie, skąd zna temat odpowiedział, że razem z nauczycielką otworzył arkusz. Konto na Twiterze zostało już skasowane.

Marcin Smolik zapewnia, że jeżeli tylko uda się ustalić policji, kto otworzył paczkę z arkuszami na dwadzieścia minut przed rozpoczęciem egzaminu zostaną wobec tego nauczyciela i dyrektora szkoły wyciągnięte konsekwencje. - To są haniebne zachowania i zachowania, które powodują niepotrzebne rozognienie sytuacji - mówi Marcin Smolik.

Egzamin gimnazjalny. Język polski. Publikujemy arkusze>>>

Dyrektor dodaje, że w szkole, w której doszło to otwarcia przed czasem arkusza egzamin będzie unieważniony. - Nie ma ryzyka unieważnianie egzaminu w całym kraju - zapewnia Marcin Smolik. Tłumaczy, że nie wyciekł cały arkusz, ani nie ujawniono go na kilka dni lub godzin przed rozpoczęciem egzaminu.

Egzamin gimnazjalny. Konsekwencje wobec nauczycielki

Dyrektor CKE mówi, że wobec nauczycielki i dyrektora szkoły, w której doszło do otwarcia arkusza, mogą być wyciągnięte konsekwencje, które przewiduje Karta Nauczyciela. Jeśli policji uda się ustalić, kto otworzył arkusz to CKE zgłosi sprawę do kuratorium oświaty danego dla szkoły, z której jest nauczycielka i do organu prowadzącego szkołę.

Egzamin gimnazjalny. Historia i wiedza o społeczeństwie. Publikujemy arkusze>>>

- W moim osobistym przekonaniu takiej osobie powinno się zabronić wykonywania zawodu, powiedzenie, że to zachowanie nieetyczne to mało, to zachowanie haniebne - mówi Marcin Smolik.

Jutro drugi dzień egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie napiszą test matematyczno-przyrodniczy. Tu znajdziesz harmonogram egzaminów >>>

Więcej o:
Komentarze (14)
Egzamin gimnazjalny 2018: Doszło do wycieku pytań
Zaloguj się
 • Wojciech Kowalczyk

  Oceniono 2 razy 2

  A ja w 1992 roku pisalem mature z matematyki u mojego matematyka swietej pamieci w domu....
  To byly czasy gdzie sprawdzali nauczyciele w domach jeszcze moj matematyk byl sasiadem 2 klatki dalej i spieprzone zadania pisalem na nowo u niego w domu za 2 flaszki zubrowki.W tamtych czasach facet tez ryzykowal ja mam co prawda mature ale na nic mi sie zdala bo i tak robie w innym zawodzie i innym kraju od ponad 20 lat.Ale fakt byly walki i sa do dzis....nie tylko w szkolach ale calym kraju a tylko minimalne sprawy sa naglasniane

 • tygrysio_misio

  Oceniono 4 razy 2

  W 2002r. nasza nauczycielka podała nam "możliwe tematy"... i właśnie te były, ale w innym województwie!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Niecdopuszczać do redakcji i nadzoru nad treścią egzaminów nauczycieli, którzy mają dzieci tymże zainteresowane, albo dzieci w rodzinie, dziecko koleżanki itd...
  Wychodzi na to, że nikomu nie można ufać.
  Taka Wolska.

 • ola-blue

  Oceniono 4 razy 2

  winatuska

 • typowynazista

  Oceniono 3 razy 1

  Aha. Czyli błąd polegał na tym, że poszło to na twittera. I w dodatku i tak nie widać jak by mieli wykryć kto otworzył arkusz - no bo kto sprawdzi kiedy arkusz był otwarty, skoro już teraz wszystkie co być miały otwarte zostały? I kto zezna przeciw sobie/koledze?

  No i oczywiście kuratorium absolutnie nie będzie w stanie wykryć arkuszy otwartych za milczącą zgodą dyrekcji nawet na kilka godzin przed egzaminem. Zatem równość-równością, ale nie licz na uczciwość szaraczków.

  Może zlikwidujemy te debilne testy, co?

 • uenostation54

  Oceniono 7 razy 1

  a zestawami pytań z polskiego ustnego na MATURZE niech też się policja zajmie. a nawet prokuratura. w tamtym roku były wszystkie pytania w sieci i to dokładnie oznaczone, które zestawy będą o danej godzinie!!! w ciągu co najmniej 60 minut uczniowie mogli się przygotować na piątkę z tych kilku pytań!!! nawet najgorsze lenie i głąby mogły niesprawiedliwie dostać 5 przez to oszustwo!!! i jakoś cicho, głucho. a charakterystyki można się było zwyczajnie spodziewać, co to za sensacja?!

 • norbertrabarbar

  Oceniono 9 razy 1

  Się PiSuary dorwały do władzy to zrobiły się wycieki.
  Nic dziwnego.

 • megg76

  0

  w 1996 roku matura, przeciek z polskiego, tzn. jeden temat (kiedyś matury wyglądały inaczej:)) i dodatkowo zamienione zadania z matematyki, tz. z mat-fiz poszły do ogólnych i na odwrót

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX