18 kwietnia 1025 roku był dniem koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Wielu historyków wysuwa tezę, że do jego namaszczenia doszło ćwierć wieku wcześniej, kiedy Otton III nałożył mu na głowę diadem. Młody cesarz marzył o stworzeniu Cesarstwa uniwersalistycznego – związku Galii, Germanii, Romy i Sklawonii. Śmierć Ottona III, konflikty z jego następcą i brak zgody od papiestwa spowodowały, że Bolesław Chrobry mógł koronować się dopiero w 1025 roku. Zmarł dwa miesiące po swej koronacji.
18 kwietnia koronował się Bolesław Chrobry Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl
Zygmunt Stary i Bona Sforza dzisiaj obchodziliby 500-lecie swojego małżeństwa. Bona Sforza była księżniczką Mediolanu i Bari. Urodziła cztery córki – Izabelę, Zofię, Annę i Katarzynę – i syna, Zygmunta II Augusta. Dała się poznać jako osoba ambitna, a jednocześnie okrutna. Ona to wprowadziła na dwór polski wiele zwyczajów zaczerpniętych ze swojej ojczyzny – jedzenie sztućcami, uprawę kilku warzyw (stąd nazwa włoszczyzny) oraz uwielbienie dla sztuki. Jednak z drugiej strony posądzano ją o otrucie dwóch żon własnego syna. Pod koniec życia wróciła do Bari.
18 kwietnia Zygmunt Stary ożenił się z Boną Sforzą. Z ich małżeństwa narodziła się Anna Jagiellonka, okrzyknięta później królową Polski BARTOSZ BOBKOWSKI / Agencja Wyborcza.pl
18 kwietnia 1881 roku doszło do otwarcia Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Powstało ono jako poddział British Museum, w którym nie można było już pomieścić wszystkich wystaw. Obecnie w Muzeum Historii Naturalnej mieści się ponad 70 milionów eksponatów z pięciu głównych dziedzin takich jak botanika, mineralogia, zoologia, paleontologia i entomologia. Godnym polecenia jest symulator trzęsienia ziemi i wystawa poświęcona dinozaurom.
18 kwietnia otworzono Muzeum Historii Naturalnej Fot. Dariusz GORAJSKI / Agencja Wyborcza.pl