W oświadczeniu przesłanym w poniedziałek do redakcji Business Insider Polska Tamara Czartoryska przywołała słowa ojca, który miał powiedzieć, że "nienawidzi Polski i Polaków". Wspomniała także słowa macochy, która miała wtedy powiedzieć, że "Polakom nie można ufać".
Dlaczego od czasu sprzedaży w grudniu 2016 r. (zasobów Fundacji Czartoryskich państwu polskiemu - red.) nikt z Rady oprócz mnie nie przedstawił planu działalności charytatywnej? (...) Podczas zebrania fundacji w styczniu 2017 r. mój ojciec głośno oświadczył: "Nienawidzę Polski i Polaków i zrobiłem już wystarczająco dużo dla tego narodu". Jego żona odparła wtedy: "Polakom nie można ufać i teraz będziemy żyć jak miliarderzy"
- napisała w oświadczeniu Tamara Czartoryska. Domaga się, by Rada Fundacji podała się do dymisji, a pieniądze wróciły na konto Fundacji XX. Czartoryskich.
Przypomnijmy, że Fundacja Czartoryskich podejrzewana jest o przetransferowanie z Polski do Lichtensteinu, czyli europejskiego raju podatkowego, 440 mln zł. Chodzi o pieniądze, które Fundacja Czartoryskich otrzymała od państwa polskiego za sprzedaż ok. 250 tys. obiektów bibliotecznych i ok. 86 tys. muzealnych o łącznej wartości 100 mln euro. Miesiąc temu Fundacja złożyła wniosek o upadłość twierdząc, że skończyły się jej pieniądze. W kwietniu br. Sąd Okręgowy w Krakowie ten wniosek oddalił.
Tamara Czartoryska nie ma najlepszych relacji z macochą, drugą żoną księcia Adama Czartoryskiego. Mogą świadczyć o tym chociażby słowa, jakich użyła w poniedziałkowym oświadczeniu. Zdaniem Tamary Czartoryskiej w latach 2013-2016 przestała być zapraszana na zebrania, a nawet o nich informowana po tym, od kiedy w Radzie Fundacji zasiadła Josette Calil. Tamara Czartoryska twierdzi, że wszystko przez krytykowanie kursu, jaki obrano dla muzeum, gdy do Rady Fundacji dołączyła Calil.
Relacje Tamary z ojcem również są napięte. Córka księcia Czartoryskiego publicznie zadała mu pytanie o to, kto podpisywał za nią uchwały w tym okresie. Wspomniała również pewną nieprzyjemną sytuację z września 2017 roku.
Szczególnie wyraźnie w pamięć zapadło mi jedno tego typu zdarzenie: kiedy mój ojciec zmusił mnie na dzień przed moim ślubem, w Lizbonie, w kościele, w którym miałam wyjść za mąż, do podpisania protokołu jednego z posiedzeń pod groźbą niepojawienia się na moim ślubie.
- napisała w poniedziałkowym oświadczeniu Czartoryska. Ojciec odwdzięczył się jej pięknym za nadobne i we wtorek również wystosował oświadczenie, w którym stwierdził, że córce zależy tylko na pieniądzach.
Szczególne zażenowanie wzbudzają haniebne ataki Tamary Czartoryskiej na jej własnego ojca, wobec którego chce być autorytetem moralnym. Jedynym motywem działań Tamary Czartoryskiej jest chęć zdobycia pieniędzy na jej cele prywatne
- napisał książę Adam Czartoryski.
Obecnie w Radzie Fundacji Czartoryskich zasiadają: druga żona księcia Czartoryskiego, Josette Calil, Michał Sobański i Kasper Krasicki. Prezydentem Rady jest Adam Czartoryski, zaś członkiem Zarządu Fundacji - Maciej Radziwiłł.
Do 29 marca br. w Radzie Fundacji zasiadała też Tamara Czartoryska, która została odwołana przez pozostałych członków Rady. Ich zdaniem właśnie z powodu odwołania Tamara Czartoryska krytykuje działania Fundacji.
Kim jest Tamara Czartoryska i czym zajmuje się na co dzień? Jest jedyną córką Adama Czartoryskiego i jego pierwszej żony, pochodzącej z Kairu specjalistki od PR-u Nory de Picciotto.
23 kwietnia skończy czterdzieści lat. Urodziła się w Londynie. We wrześniu 2017 roku wzięła ślub. Jej mężem jest Lourenco Vasconcelos e Sa, ekonomista portugalskiego pochodzenia. Pracuje w międzynarodowej firmie doradczej Gavea North, która zajmuje się majątkami zamożnych rodzin.
Tamara Czartoryska w przeszłości próbowała swoich sił jako modelka i aktorka - grała m.in. w chłodno przyjętym przez krytyków horrorze "The Evil Woods" oraz komedii "Palais Royal!". Zagrała także epizodyczną rolę prostytutki w dramacie "The Stepfather".
Czartoryska brała też udział w kilku programach telewizyjnych, m.in. "Sexy Road Test", gdzie w siedmiu odcinkach prezentowała sportowe samochody. Prowadziła też program poświęcony tajskiemu boksowi, brała udział w show "The Games", w którym celebryci uprawiali dyscypliny olimpijskie oraz w "Cirque de Celebrite", gdzie gwiazdy wykonywały cyrkowe sztuczki. Była również konsultantką w programie "American Princess", gdzie radziła jak zostać księżniczką.
W życiu Tamary Czartoryskiej były również trudne momenty. Gdy miała 7 lat, jej rodzice się rozwiedli. Od dziecka zakochana w koniach, marzyła, że w przyszłości zawodowo będzie skakała przez przeszkody. Uciekała z lekcji, by móc jeździć konno. Była niesforną nastolatką - w pewnym momencie rodzice, by dać jej nauczkę, okresowo odcięli ją od rodzinnych pieniędzy.
Jako 15-latka opuściła rodzinny dom, by trenować skoki pod okiem Larsa Sederholma, byłego szefa zespołu konsultantów Brytyjskiego Stowarzyszenia Skoków. W końcu jako 18-latka wylądowała w Emerson College w Bostonie, gdzie studiowała dziennikarstwo.
Po studiach przeniosła się do Los Angeles, gdzie przez sześć lat pracowała przy zarządzaniu funduszami filmowymi. Była również szefową odnowionego Muzeum Książąt Czartoryskich.
Obecnie wróciła do marzeń z dzieciństwa - prowadzi firmę HC Sport Horses, która sprzedaje konie klientom z całego świata.
Ojciec Tamary, 78-letni książę Adam Karol Czartoryski jest synem księcia Augusta Józefa Czartoryskiego i Marii Dolores Burbon-Sycylijskiej, córki Karola Tankerda Burbona-Sycylijskiego i jego drugiej żony, Ludwiki Orleańskiej. Książę Adam nie był ich jedynym dzieckiem - parze urodził się w 1945 roku drugi potomek, książę Ludwik Piotr Czartoryski. Chłopiec zmarł jednak rok później, dwa miesiące przed śmiercią 39-letniego ojca.
Maciej Radziwiłł, brat byłego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, urodził się w 1961 roku. Skończył socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na uniwersytecie w Illionoi. Jak czytamy na stronie Fundacji, w latach 80. pracował na UW i działał w opozycji demokratycznej. W latach 90. był z kolei dyrektorem ds. analiz finansowych w Credit Suisse oraz Union Bank of Switzerland. Następnie był prezesem spółki Trakcja Tiltra (budującej infrastrukturę kolejową), członkiem kilku rad nadzorczych - nie wymieniono jednak jakich - oraz udziałowcem spółek z różnych sektorów, m.in. rolnictwa (zajmował się uprawą kukurydzy), przetwórstwa żywności, nieruchomości, elektroniki oraz współwłaścicielem sieci pralni 5aSec. Jest członkiem zarządu Fundacji Czartoryskich od grudnia 2016 roku.
Michał Jerzy Sobański jest z kolei potomkiem jednego z najbogatszych polskich rodów. Jest również prezesem Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego, która dba o Pałac Sobańskich w Guzowie, gdzie w przyszłości powstanie ekskluzywny hotel. Michał Sobański jest przede wszystkim specjalistą od spraw reprywatyzacyjnych - prowadzi firmę, która od lat zajmuje się tą tematyką. Jak opisywał "Newsweek" w 2013 roku, pracował m.in. dla Radziwiłłów, Potockich i właśnie Czartoryskich. W imieniu księcia Adama Czartoryskiego prowadził na przykład sprawę zamku w Gołuchowie, który w grudniu 2016 roku został odkupiony przez Skarb Państwa za 20 mln zł.
Kasper Koncyliusz Krasicki urodził się w 1966 roku w Rzymie. Prowadzi agencję PR-ową Rogala PR, która zajmuje się gospodarczo-polityczną komunikacją strategiczną. Z kolei w 2017 roku założył Fundację Krasickich z Leska. Z drugą żoną, Marią Ewą Kośnik, ma dwoje dzieci: Franciszka Ksawerego (ur. 2008) oraz Różę Delfinę (ur. 2012).