Majówka 2018 wyjątkowo długa. W które dni nie zrobisz zakupów na majówkowego grilla?

Byle do majówki! W tym roku możecie mieć nawet 9 dni wolnych. A co z zakupami na piknik albo majówkowego grilla? Oprócz świąt państwowych w czasie tegorocznej majówki wypadają też dwie niedziele. Sprawdzamy, kiedy sklepy będą otwarte.

Majówką nazywamy okres przerwy, który obejmuje co najmniej trzy dni: 1, 2 oraz 3 maja każdego roku. W 2018 roku to wtorek, środa oraz czwartek. Ale jeśli dobrze rozplanujemy wolne, nasza majówka w może trwać nawet 9 dni!

Majówka 2018 - kiedy wziąć wolne?

Wolne w majówkę warto wziąć:

  • w poniedziałek 30 kwietnia,
  • 2 maja (środa),
  • 4 maja (piątek).

To sprawi, że będziemy mieć aż 9 dni wolnych od pracy (jeśli liczyć weekend 28-29 kwietnia oraz 5-6 maja). Majówka to świetna okazja na wspólny rodzinny wyjazd, ale w wielu popularnych miejscach może być problem z rezerwacją. Trudno będzie znaleźć nocleg np. w Sopocie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować sobie inne atrakcje - np. dłuższą wyprawę rowerową.

Majówka 2018 - kiedy otwarte sklepy?

Należy pamiętać, że wszystkie duże sklepy 1 maja oraz 3 maja będą zamknięte, bo na te dni przypadają święta państwowe.

A jak z zakupami w niedziele 29 kwietnia i 6 maja? Na te dni przypadają tzw. niedziele handlowe, więc bez problemu będzie można zrobić zakupy.

29 kwietnia to jedyna handlowa niedziela w kwietniu.

Jakie święta przypadają w majówkę?

  • Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, jest to święto obchodzone corocznie 1 maja. Ma za zadanie uczcić pracujących. W Polsce dzień ten należy do świąt państwowych i jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Święto to zostało utworzone już w 1889 roku, na pierwszym zjeździe Drugiej Międzynarodówki; spotkanie miało miejsce we Francji, a dokładnie w Paryżu. Początkowo nowe święto miało za zadanie upamiętnić masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago w czasie demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a szczególnie długiemu czasowi pracy. W Polsce Święto Pracy było obchodzone już w 1890 roku. Obchody zostały zorganizowane przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii "Proletariat".
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.
  • Święto Narodowe Trzeciego Maja – jest to polskie święto państwowe, które corocznie obchodzimy 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zostało ono ustanowione w 1919, po czym wycofane i ponownie wprowadzone w 1990 roku. 3 maja 1791 w Polsce została uchwalona pierwsza konstytucja, która była również pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej konstytucji na całym świecie. Wyprzedziła ona także trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który zwołany został w październiku 1788.

3 maja. Pierwsza od 1830 r. legalna manifestacja patriotyczna w Warszawie w 1916 r.3 maja. Pierwsza od 1830 r. legalna manifestacja patriotyczna w Warszawie w 1916 r. domena publiczna

 

Zobacz też:

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: