Narodowcy zorganizowali sobie debatę w siedzibie SDP. Oskarżali Dudę o sprzyjanie Żydom

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich udostępniło swoją siedzibę Obozowi Narodowo-Radykalnemu. Nacjonaliści współorganizowali debatę na temat antypolonizmu, na sali pojawiły się flagi ONR.

Debata pt. "Źródła antypolonizmu" współorganizowana przez skrajny Obóz Narodowo-Radykalny odbyła się 12 kwietnia w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5 w Warszawie, należącego do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Rozmowę na temat antypolonizmu prowadził Marcin Rola, wcześniej rzecznik ruchu Kukiz'15, a panelistami byli Ireneusz T. Lisiak (autor książki "Żydowscy kolaboranci Hitlera"), Leszek Żebrowski (historyk związany z narodowcami) oraz Krzysztof Karoń (prowadzi witrynę pt. "Historia Sztuki").

Podczas debaty Leszek Żebrowski wskazywał m.in., że antypolonizm występuje również "wewnątrz", a jako przykład podał zachowanie Andrzeja Dudy, który uklęknął przed tablicą upamiętniającą wydarzenia Marca 68', nie podobały mu się też słowa prezydenta, jakie padały podczas obchodów. - Jest taki przekaz, że Polacy wypędzili kilkanaście tysięcy ludzi - mówił Żebrowski.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda prosi o wybaczenie za '68 rok

 

"Sala udostępniana komercyjnie"

Na fakt udostępnienia nacjonalistom sali przez SDP zwrócił uwagę branżowy portal Press.pl, który zapytał o to wiceprezesa organizacji Witolda Gadowskiego. Ten nie chciał komentować sprawy, poinformował jedynie SMS-em, że "sala udostępniana jest komercyjnie". My także wysłaliśmy pytania czekamy, na odpowiedź. 

We wrześniu 2016 roku Platforma Obywatelska domagała się delegalizacji ONR. Złożyła w tej sprawie wniosek. Parlamentarzyści PO wykazywali w nim, że członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego wiele razy naruszali prawo, m.in. w zakresie zakazu propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści.

ONR w Gdańsku i na Jasnej Górze

O ONR znów stało się głośno w ostatni weekend. W ostatnią sobotę odbyła się V Pielgrzymka Środowisk Narodowych na Jasną Górę, a podczas kazania ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, nawoływał, by modlić się za to, żeby Polacy pozostali "czystymi nacjonalistami i patriotami".

Także w sobotę ONR obchodziło swoją 84. rocznicę powstania, którą uczczono w Gdańsku. W legendarnym budynku Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej odbył się zjazd organizacji. "Solidarna i Wielka Polska dla Polaków - to nasz cel" - podkreślał ONR, informując o wydarzeniu na Twitterze.

Wydarzenie skomentował w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Stwierdził, że "Gdańsk i gdańszczanie zostali obrażeni przez ludzi, którzy ideały wolności i solidarności postanowili wykorzystać w sposób wyjątkowo obrzydliwy". Jak przekonywał Adamowicz, nie mógł zablokować nacjonalistów.

Przejście zostało zgłoszone przez osobę prywatną - mieszkankę jednej z dzielnic Gdańska, która w uzasadnieniu zgłoszenia wpisała, że zgromadzenie będzie dotyczyć „istoty zachowań narodowych i niepodległościowych oraz w przestrzeni publicznej w Polsce”. Nie mieliśmy podstawy prawnej by zgromadzenie odwołać, czy rozwiązać - napisał Adamowicz

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Więcej o:
Komentarze (352)
Debata ONR w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 76 razy 64

  Jasna Góra , Solidarność SDP to organizcje wspierające tą brunatną hołotę

 • apolis

  Oceniono 68 razy 54

  Skowroński i Karnowscy pod rękę z polskimi faszystami
  - kogoś to jeszcze dziwi?

 • krynolinka

  Oceniono 72 razy 48

  Dalej się nacjonalizujcie. Tylko żeby nie było później pretensji, że ktoś wam kopa strzeli w Anglii czy w we Francji. Bo to taka broń obosieczna.

 • kaczebrednieonline

  Oceniono 48 razy 40

  Pochod impotentow i eunuchow z zielonymi kokardami na rekawach. Jakie to meskie......

 • puuchatek

  Oceniono 64 razy 40

  "Jest taki przekaz, że Polacy wypędzili kilkanaście tysięcy ludzi - mówił Żebrowski."

  Jest też taki przekaz, że 2 + 2 = 4, panie Żebrowski.

 • marywil2012

  Oceniono 42 razy 34

  SDP to przystawka PiSu. Skowroński, Gadowski. Kaczyńskim, PIS i przystawki, jak SDP, Kukiz odpowiadają za powrót niebezpiecznych, autorytarnych organizacji, których celem jest zniszczenie demokracji w polsce. teraz pis wprowadza do gry nieobliczalnych, radykalnych, których będzie jak FIDESZ względem JOBIKu przedstawiać jako nacjonalistyczną alterantywę. No czyż nie lepiej zagłosować na bogobojny i "umierkowany" narodowy PIS niż na narodowców? SKur... się doigrają bo partie typu JOBIK, ONR nie będą podpięte długo pod PiS tylko będą radykalizować język, obyczaje. Wszystko początkowo pod osłoną pis a poźniej pis będzie sam (o ile już nie jest) tego najbardziej radykalnych, antysemickich poglądów. Przestaję poznawać Polskę, za kilka lat będzie jszcze gorzej. Zanim to się rozkręci powstrzymajmy pis i narodowców. Nie dajmy im szansy by dalej niszczyć Polskę.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 40 razy 28

  ONR to nie żadni nacjonaliści, to neonaziści, to tego na usługach Kremla i mocno promowani przez PiS.

  Nie ma się co czarować, ONR to siatka agenturalna FSB / GRU dokładnie taka sama jak prokremolowska Zmiana, a kierownictwo ONR powinno siedzieć dokładnie tak samo jak Mateusz P., szef prokremlowskiej Zmiany.

 • iwano10

  Oceniono 39 razy 27

  Czy "prawdziwi polacy"wiedzą,że Jezus Chrystus też był Żydem?To co,też "do gazu"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX