Burze z gradem suną przez Polskę. Grzmi na północy. Ostrzeżenia dla sześciu województw [POGODA]

W wielu częściach Polski już teraz występują obfite opady deszczu, a nawet gradu. Dla sześciu województw IMGW wydało ostrzeżenia. Intensywne burze nawiedziły m.in. Wielkopolskę, Podkarpacie i województwo łódzkie.

W niektórych częściach kraju piątkowy wypad na rower lub spacer mogły pokrzyżować mocne opady deszczu a nawet gradu.

Burze w Krakowie, Łodzi i Kielcach

Według mapy na stronie burzowo.info, po południu burze wystąpiły m.in w południowej części Polski. Zgodnie z mapą intensywne opady występują teraz w Krakowie i okolicach, w Kielcach, w Łodzi, częściowo w województwie śląskim i wielkopolskim.

"W Łodzi pada i grzmi, a samoloty omijają obszar między Łodzią, Wrocławiem i Katowicami" - napisał na Twitterze reporter Marek Juśkiewicz. Jak informuje portal meteoprognoza.pl, burze wędrują w kierunku północno-wschodnim. "Zgodnie z prognozami pojawiły się komórki burzowe które bardzo szybko się rozrastają. Wędrują w kierunku północno-wschodnim. Jedna strefa obejmuje Podkarpacie druga, większa, Jurę i Małopolskę" - informuje portal.

Pogoda na sobotę. Ostrzeżenia burzowe

W związku z burzami IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. Dotyczą one województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Ostrzeżenia dla lubuskiego i wielkopolskiego obowiązują tylko dzisiaj, natomiast dla pozostałych województw aktualne są do jutra.

Jak podał po południu portal Polscy Łowcy Burz, najintensywniejsze burze występują na obszarze od południowo-wschodniej części woj. łódzkiego, po południową część woj. świętokrzyskiego.

"Superkomórka burzowa"

"Przynoszą chwilami intensywne opady deszczu, lokalnie opady gradu i silniejsze porywy wiatru. W pasie od Koniecpola po okolice Radomska przechodziła również superkomórka burzowa, która kieruje się dalej na północny-zachód. Wcześniej burze odnotowano również w Małopolsce, m.in. w Krakowie" - informują Polscy Łowcy Burz.

Prognoza pogody. W Gdańsku spokojnie

Jak wynika z danych na stronie radar-opadow.pl, prawdopodobieństwo wystąpienia burz w sobotę jest wysokie niemal w całym kraju. Ryzyko burz nie dotyczy właściwie tylko północno-wschodniej części kraju. Spokojni mogą być mieszkańcy m.in. Gdańska, Białegostoku czy Białej Podlaskiej.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: