16 kwietnia. Hejnał mariacki w Polskim Radiu, wyrok na gen. "Nila" [KALENDARIUM]

16 kwietnia swoje święto obchodzą saperzy. W wielu miastach Polski przewidziane są z tej okazji liczne atrakcje. Jednak 16 kwietnia to również rocznica pierwszego nadania hejnału mariackiego na antenie Radia Polskiego, wydania wyroku w sprawie gen. "Nila" i podpisania Traktatu Akcesyjnego w sprawie włączenia Polski do UE.

16 kwietnia 1927 roku hejnał mariacki z Krakowa zabrzmiał na antenie Radia Polskiego po raz pierwszy. Melodia stała się znakiem rozpoznawczym radiowej Jedynki. Od 1928 roku hejnał grany jest codziennie równo o godz. 12.

16 kwietnia. Hejnał na antenie Radia Polskiego16 kwietnia. Hejnał na antenie Radia Polskiego fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Wyrok po sfałszowanym procesie

16 kwietnia 1952 roku generał August Emil Fieldorf, ps. „Nil”, dowódca Kedywu i zastępca Komendanta Głównego AK, usłyszał wyrok śmierci wydany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Do skazania generała wykorzystano spreparowane dowody i fałszywe zeznania podwładnych, którzy zostali poddani torturom. W październiku Sąd Najwyższy podczas tajnego zebrania zdecydował się podtrzymać wyrok. Generała Augusta Emila Fieldorfa powieszono 24 lutego 1953 roku. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Wywiad z odtwórcą głównej roli w filmie "Generał Nil" >>>

Portret gen. 'Nila'Portret gen. 'Nila' Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Podpisanie Traktatu Akcesyjnego w Atenach

16 kwietnia 2003 roku w Atenach podpisano tzw. Traktat Akcesyjny, który stanowił podstawę prawną do powiększenia Unii Europejskiej o 10 państw Europy Środkowej i Południowej. Wśród nich znalazła się Polska, a także Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Flaga unijna z okazji Dnia Unii EuropejskiejFlaga unijna z okazji Dnia Unii Europejskiej Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

16 kwietnia urodzili się:

  • Charles Chaplin – angielski aktor i reżyser, ikona kina. Stworzył wiele komedii, które przeszły do klasyki gatunku. Najbardziej znane tytuły to „Brzdąc”, „Tramp”, „Dyktator” czy „Gorączka złota”.
  • Alina Janowska – aktorka teatralna i telewizyjna. W młodości brała udział w Powstaniu Warszawskim. Związana z Teatrem Syrena w Warszawie. Wystąpiła w takich filmach jak „Podróż za jeden uśmiech”, „Rozmowy kontrolowane”, „Och, Karol”, a także w serialach takich jak „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Czterdziestolatek”, „Lalka” i „Złotopolscy”.
  • Joseph Alois Ratzinger – czyli papież Benedykt XVI, będący obecnie na emeryturze, wybrany jako 265. ojciec Kościoła. Autor trzech encyklik, a także ponad 60 książek. Jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.

Jarosław Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody na cele społeczne, senatorowie i posłowie z mniejszą pensją

Więcej o: