16 kwietnia 1927 roku hejnał mariacki z Krakowa zabrzmiał na antenie Radia Polskiego po raz pierwszy. Melodia stała się znakiem rozpoznawczym radiowej Jedynki. Od 1928 roku hejnał grany jest codziennie równo o godz. 12.
16 kwietnia. Hejnał na antenie Radia Polskiego fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl
16 kwietnia 1952 roku generał August Emil Fieldorf, ps. „Nil”, dowódca Kedywu i zastępca Komendanta Głównego AK, usłyszał wyrok śmierci wydany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Do skazania generała wykorzystano spreparowane dowody i fałszywe zeznania podwładnych, którzy zostali poddani torturom. W październiku Sąd Najwyższy podczas tajnego zebrania zdecydował się podtrzymać wyrok. Generała Augusta Emila Fieldorfa powieszono 24 lutego 1953 roku. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
Wywiad z odtwórcą głównej roli w filmie "Generał Nil" >>>
Portret gen. 'Nila' Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
16 kwietnia 2003 roku w Atenach podpisano tzw. Traktat Akcesyjny, który stanowił podstawę prawną do powiększenia Unii Europejskiej o 10 państw Europy Środkowej i Południowej. Wśród nich znalazła się Polska, a także Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Flaga unijna z okazji Dnia Unii Europejskiej Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl