Pierwszy taki sondaż. Wg badania PiS... przegrywa z opozycyjną koalicją. 4 formacje w Sejmie

Gdyby Platforma Obywatelska i Nowoczesna wystartowały razem w wyborach, mogłyby pokonać PiS - wynika z sondażu Kantar Public, opublikowanego przez Fakt24.pl.

W większości ostatnich sondaży partia rządząca odnotowuje spadki. Wg badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z 4 kwietnia głos na PiS oddałoby 31,8 proc. (o 7,5 pkt proc. mniej niż w poprzednim). W sondażu Millward Brown dla TVN 24 poparcie dla PiS wynosiło 28 proc., czyli o 12 pkt proc. mniej niż w sondażu z lutego.

Po raz pierwszy pojawił się jednak sondaż, w którym PiS wraz z koalicjantami przegrywa. Na wspólną listę Zjednoczonej Opozycji , czyli PO i Nowoczesnej, zagłosowałoby 32 proc. badanych w sondażu Kantar Public dla fakt24.pl. To o 5 punktów proc. więcej, niż w analogicznym badaniu z 20 marca. Poparcie dla PiS (Zjednoczona Prawica) zadeklarowało 29 proc. respondentów, czyli o 5 p.p. mniej niż miesiąc temu. 

W paramencie znalazłyby się jeszcze tylko dwa ugrupowania. Na ruch Kukiz'15 głos oddałoby 10 proc. badanych (spadek o 2 p.p.), a na SLD - 7 proc. (wzrost o 3 p.p.) Do Sejmu nie weszłoby PSL, które poparło 3 proc. respondentów. 13 proc. osób powiedziało, że nie wie, na kogo zagłosować. 

Fakt24.pl opisuje, że duży wpływ na taki wynik mają młodzi wyborcy. Wśród badanych w wieku 18-24 lata PiS zajęło trzecie miejsce za Kukiz'15.

Badanie przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego wspieranego komputerowo (CATI), w dniach 9-10 kwietnia 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Więcej o: