Po reportażu TVN b. wiceminister stracił pracę w państwowej spółce. Energa: zrealizował zadania

Mariusz Gajda podczas pracy w rządzie odpowiadał za nowe prawo wodne. Kontrowersje wokół ustawy nagłośniła TVN. Opozycja chce powołania komisji śledczej. A co dalej z autorem ustawy?

W obowiązującym od stycznia znowelizowanym prawie wodnym ważny jest artykuł 36. Jak relacjonowali dziennikarze "Superwizjera", nie wiadomo kto i kiedy dokładnie dopisał go do projektu. Ma zaś poważne konsekwencje dla polskich przedsiębiorców.

Nowe prawo wodne na szkodę Polskich firm

Zgodnie z nowymi przepisami polscy producenci urządzeń do pomiaru ścieków muszą uzyskać certyfikat z Głównego Urzędu Miar. Ponieważ nie ma na razie opracowanych standardów, nie ma też certyfikatów. Korzystają na tym zagraniczni producenci, którzy mogą sprzedawać swoje produkty, bo posiadają równoważne certyfikaty.

Zdaniem przedsiębiorcy Andrzeja Kloska, z którym rozmawiał "Superwizjer", zanim polskie firmy uzyskają zatwierdzenia na montaż urządzeń, "rynek będzie opanowany przez zachodnich producentów".

Nie pierwsza utrata stołka

W resorcie środowiska prawem wodnym zajmował się wiceminister Mariusz Gajda. Wcześniej był szefem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Jak podaje "Superwizjer", stracił stanowisko, gdy po wyjątkowo niskiej cenie wydzierżawił redemptorystom z Torunia działkę sąsiadującą z uczelnią o. Rydzyka, która należała do ZGW.

Teraz Robert Socha z TVN poinformował, że po reportażu "Superwizjera" Mariusz Gajda stracił stanowisko dyrektora w państwowej Grupie Energa. 

Jak tłumaczy to Energa? W odpowiedzi na nasze pytania Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Energi, napisał, że "Mariusz Gajda nie był zatrudniony w Grupie Energa. Jedynie z nami współpracował". "W ostatnim czasie współpraca jego, jak i kilku innych osób, po zrealizowaniu postawionych zadań została zakończona" - stwierdził rzecznik.

Opozycja: to afera wodna

Dziś niektórymi aspektami prawa wodnego zajmowali się posłowie w sejmowych komisjach. Opozycja krytykuje obowiązująca ustawę i chce zmian. Posłanka PO Gabriela Lenartowicz mówiła na konferencji w Sejmie o "dziwnych interesach, kryjących się w mętnych wodach" ustawy. Platforma chce powołania komisji śledczej w związku z ustawą Prawo wodne.

- W art. 36 nastąpiły zmiany, do których nikt się nie przyznaje. Zmiany wprowadzono pomiędzy posiedzeniem Komitetu Stałego Rady Ministrów, komisją prawniczą a Radą Ministrów. W taki sposób nie ma możliwości wprowadzania zmian. To są te słynne "lub czasopisma" - mówił poseł Stanisław Gawłowski z PO. Ocenił, że generuje to "straty dla budżetu państwa idące w miliony złotych", a także eliminuje z możliwości wygrywania przetargów polskie firmy.

Posłanka Krystyna Sibińska mówiła o byłym ministrze Gajdzie. - Krótko po tym, jak odszedł z ministerstwa środowiska, zaczął pracować w spółce Skarbu Państwa. Dziś wiemy, że po tych doniesieniach medialnych już tam nie pracuje - stwierdziła Sibińska. 

- Minister Gajda został zwolniony przez Stanisława Gawłowskiego w 2008 roku. Powodem było przekazania w skandalicznych warunkach i praktycznie za żadne pieniądze bardzo atrakcyjnej działki nad Wisłą w Toruniu o. Rydzykowi. Pan Gajda wrócił do ministerstwa i zaczął przygotowywać Prawo wodne - mówiła posłanka PO. Nazwała sprawę "aferą wodną".

Z kolei posłowie Nowoczesnej złożyli projekt nowelizacji ustawy. "Nowelizacja ma za celu ograniczenie dyskryminujących przepisów oraz tym samym złagodzenie przedstawionego zagrożenia dla polskich przedsiębiorców produkujących urządzenia do pomiaru ścieków" - informuje partia. Poza nowelizacją ustawy, Nowoczesna przygotowała też zawiadomienie do prokuratury ws. ustawy.

Poniżej archiwalny występ Gajdy w TV Republika.

 
Więcej o:
Komentarze (50)
Prawo wodne. Były minister traci posadę w państwowej spółce
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 27 razy 25

  Właśnie na takim dopisywaniu do ustaw drobnych fragmentów, w interesie prywatnych podmiotów, wyleciało SLD. W tej chwili jesteśmy świadkami dopisania do ustawy fragmentu, w interesie zachodnich firm, który "uwala" polskiego producenta. A lud pisowski nie widzi problemu Żadnego.
  40% społeczeństwa wystarczy pomachać biało-czerwoną flagą, nazwać się obozem patriotycznym, puścić oko w kwestii antysemickiej i jawnie podniecać nastroje muzułmańskie. Poparcie zapewnione. A wtedy można kręcić dowolne lody. Ciemny lud to kupi.

 • def11

  Oceniono 23 razy 21

  "Gdyby była olimpiada dla grabieżców, PiS dostałby złoty medal" :) Stefan Niesiołowski

 • ar.co

  Oceniono 21 razy 21

  Zrealizował zadania? Tzn. doprowadził do uchwalenia prawa, przynoszącego polskim firmom milionowe straty. Tak wyglądają pisowskie priorytety!

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 19

  Stracił? Gdzie tam odprawa i będzie dyrektorował gdziekolwiek. No oczywiście to gdziekolwiek to tam gdzie kasa płynie..

 • anty_jar

  Oceniono 17 razy 15

  pis dzielcem to mistrzowie kradzieży tzw. państwowych pieniędzy. Takie złodziejstwo możliwe jest jedynie w układzie zamkniętym - czyli Zorganizowanej Grupie Przestępczej

 • vito60

  Oceniono 17 razy 15

  Pieniądze i Stanowiska, a Polska w ruinie.

 • joankb

  Oceniono 16 razy 14

  Bardzo dobrze, tylko mało.
  Czwarta władzo, bierz się ostro do roboty. Nie odpuścić ani złotówki, nie przeoczyć ani jednego przekręciarza.
  Nawet ciemniakom w końcu otworzą się oczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX