Oburzające SMS-y w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W treści pytanie o Tuska. "Ślij TAK lub NIE"

SMS-y z pytaniem, czy Donald Tusk jest odpowiedzialny za katastrofę pod Smoleńskiem, dotarły w 8. rocznicę tragedii do wielu osób. Reakcją było oburzenie. Co na to firma, która wiadomości wysyłała?
Sondaz: Czy Donald Tusk jest odpowiedzialny za katastrofe smolenska? Na 8068 ZA DARMO slij TAK lub NIE.

SMS-y o takiej treści (pisownia oryginalna) rozsyłała w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej firma Mobiwin, zajmująca się m.in. SMS-owymi sondami i telekonkursami.

Czemu Smoleńsk? 

Zrzuty wiadomości z sondażem pojawiły się na portalach społecznościowych. Wiele osób uznała je za oburzające.

"Ten kraj nigdy już nie będzie normalny. W taki dzień, sms sprzed chwili", "To jest dla mnie chamstwo na maxa", "To jest chore, nie ma już chyba żadnych granic głupoty!" - pisali użytkownicy Twittera.

Napisaliśmy w tej sprawie do firmy Mobiwin. Zapytaliśmy, czy nie uważają wysyłania takich pytań w dniu rocznicy katastrofy za niestosowne.

Pytania i tezy zawarte w wiadomościach SMS nie odzwierciedlają stanowiska Mobiwin w określonych sprawach. Poddajemy je pod opinie użytkownikom, którzy są stałymi respondentami naszych sondaży o charakterze społeczno-politycznym

- odpowiedział nam Michał Gotard z Mobiwin. 

Dlaczego wiadomość była rozsyłana akurat 10 kwietnia? "Zawsze poruszamy tematy związane z aktualnymi nastrojami społecznymi czy wydarzeniami. Dlatego właśnie tego dnia poruszyliśmy wspomniany temat" - napisał przedstawiciel firmy. 

"Donald Tusk odpowiedzialny za śmierć 96 osób?"

Na stronie internetowej firma publikuje wyniki swoich sond. Widnieje tam jedna datowana na 10 kwietnia, ale pytanie jest sformułowane inaczej. Brzmi ono: "Czy uwazasz, że Donald Tusk jest odpowiedzialny za śmierc 96 osób w katastrofie smoleńskiej?" (pisownia oryginalna). A wyniki? 60 proc. uważa, że Tusk nie był "odpowiedzialny za śmierć 96 osób w katastrofie smoleńskiej". 

Zapytaliśmy przedstawiciela firmy, ile osób dostało SMS-y z pytaniem o winę Tuska, ale nie uzyskaliśmy takich danych. Gotard odpisał, że "byłoby to ujawnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa". 

Firma poinformowała, że, jeśli uzna to za stosowne, zareaguje na krytyczne wpisy dotyczące sondażu "sprostowaniem lub wyjaśnieniem".

Zobacz też:

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Jarosław Kaczyński po odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: "Nie lękajcie się"

Więcej o: