Jest efekt reportażu "Superwizjera". "Duma i Nowoczesność" zostanie rozwiązana

Prokuratora domaga się rozwiązania stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego - podaje TVN24. To właśnie z tą organizacją mieli być powiązani uczestnicy obchodów urodzin Adolfa Hitlera, ujawnionych przez dziennikarzy "Superwizjera" TVN.

Dziennikarze śledczy "Superwizjera" TVN w wyemitowanym w styczniu materiale przeniknęli do organizacji Duma i Nowoczesność. Jeden z jej członków brał udział w głośnym happeningu, na którym narodowcy wieszali na szubienicach portrety europosłów PO.

Reporterzy byli m.in. świadkami spotkania z maja 2017 r., podczas którego polscy neonaziści obchodzili 128. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Wśród nich był szef DiN, Mateusz S. pseudonim Sitas. Niektórzy uczestnicy "imprezy" mieli na sobie mundury Wehrmachtu czy SS, w tle można było usłyszeć nazistowskie marsze wojskowe. Kulminacyjnym momentem imprezy było podpalenie wielkiej drewnianej swastyki. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak podaje TVN24, prokuratora wniosła do sądu o rozwiązanie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego. "Podstawą wniesienia przedmiotowego wniosku jest rażące naruszanie prawa przez Stowarzyszenie i brak warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem i statutem" - informuje w komunikacie gliwicka prokuratura.

"Duma i Nowoczesność" odpiera zarzuty

"Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność nie było organizatorem urodzin Adolfa Hitlera 13 maja 2017 r. w Wodzisławiu Śl., nie planowało tego wydarzenia, a zarząd stowarzyszenia nie wyraził zgody na organizację takiej imprezy" - poinformowało stowarzyszenie w opublikowanym kilka miesięcy temu oświadczeniu.

Po emisji reportażu zostało zatrzymanych siedem osób podejrzanych o propagowanie ustroju totalitarnego. W ich domach znaleziono nazistowskie mundury, flagi i inne materiały. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał wówczas polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Nakazał również analizę kwestii delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, z którym byli powiązani uczestnicy spotkania.

Więcej o: