Tajne dokumenty Trzeciej Rzeszy kupione na aukcji. To "praktyczny poradnik" zniszczenia Warszawy

Przypadkowo znalezione dokumenty, które społecznicy kupili za 3000 euro, mogą okazać się bezcennym materiałem, przedstawiającym plany całkowitej eksterminacji Warszawy.

"Dziennik Gazeta Prawna" opisuje niemieckie dokumenty znalezione na portalu aukcyjnym eBay. Chodzi o dwa segregatory z tajnymi materiałami, które - zdaniem historyków - "mogą ukazać nieznane dotąd fakty dotyczące nazistowskiej taktyki wojennej" i to "jak bezwzględną i systematyczną taktykę eksterminacji przyjęto w przypadku stolicy Polski".

O aukcji dowiedział się historyk, varsawianista Jarosław Zieliński i zaalarmował państwowe instytucje. Te działały jednak zbyt wolno, więc zwrócił się do Fundacji Pramięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Jej założyciel wylicytował dokumenty za około 3000 euro.

Dokumenty są już w Polsce i zapoznają się z nimi historycy. Wiadomo już, że to załączniki do raportu o Warszawie (niem. Bericht uber Warschau), którego nie udało się zdobyć i nie wiadomo, czy przetrwał wojnę. W segregatorze są mapy, plany i fotografie.

Plany całkowitej dewastacji

Badacze zwracają uwagę na fakt, że w dokumentach nie odnotowuje się obiektów wojskowych, a np. zagęszczenie budynków i ludności żydowskiej, "co sugerowałoby, że od początku brano pod uwagę ataki na cywilów".

Badacze podejrzewają, że chodziło o pozyskanie wiedzy o metodach konstruowania budynków w stolicy, a także lokalizacjach i wymogach dotyczących schronów (po 1936 r. istniały niemal pod każdą kamienicą). Prawdopodobnie wszystko po to, by wiedzieć, jakich bomb użyć, by dokonać jak największych zniszczeń. W segregatorach znajdują się bowiem informacje o tym, jakich dewastacji dokonał poszczególny rodzaj bomb zrzucanych na miasto

- czytamy w "DGP". Eksperci we wstępnym wniosku stwierdzają, że w dokument jest de facto "praktyczny poradnik" zniszczenia wielkiej metropolii. "Niewątpliwe raport powstał na bazie jednego miasta, by zyskać wiedzę potrzebną do kolejnych działań wojennych" - ocenia jeden z historyków.  

Więcej o:
Komentarze (75)
Dokumenty Trzeciej Rzeszy na eBay
Zaloguj się
 • nuclearsnake

  Oceniono 24 razy 10

  jak znalazł dla czczących Hitlera polsko-katolskich narodowców demolujących Warszawę na Marszach Niepodległości

 • shtalman

  Oceniono 17 razy 7

  Hanns von Krannhals pisał już o tych rzeczach w latach 60 w swojej książce o powstaniu warszawskim, żadne nowe rewelacje tylko stwierdzenie że normalne państwo planuje i zbiera dokumentację którą można użyć później do różnych celów, a nie wolskie hurra, alleluja i do przodu, terrain ahead! pull up!

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 4

  Zaraz po I wojnie światowej uważano, że epoka wojen lądowych minęła a wojnę rozstrzygną strategiczne terrorystyczne bombardowania wrogich miast na głębokim zapleczu. Nie tylko w celu pustoszenia, także w celu zastraszenia. Doświadczenia wojny lądowej wykazały, że ogromne koszty i straty nie dają prawie żadnych efektów.

 • yuo7leo9

  Oceniono 6 razy 4

  Nie wiem, czy tu chodzi o ten sam dokument, ale z 10 lat temu na konferencji historyków słyszałam o PRZEDWOJENNYM planie architektów nazistowskich, w którym zakładano całkowite wyburzenie lewobrzeżnej Warszawy, wybudowanie w centrum jakiegoś monumentalnego założenia "ku chwale" oraz luksusowych osiedli dla Niemców oraz wysiedlenie ludności polskiej na prawy brzeg, na którym gnieździć się mieli jako robotnicy przymusowi

 • def11

  Oceniono 13 razy 3

  Idą wybory, można oczekiwać, że pod dokumentami IPN odkryje podpis Trzaskowskiego, no i Tuska oczywiście :)

 • skromne-zero

  Oceniono 5 razy 1

  Kiepsko mnie w szkole uczyli... Sąsiadowaliśmy z państwem Nazi? Nazilandem? Nazilandią??? O co chodzi? Byłam uczona, że na Polskę napadły Niemcy i Rosjanie, nasi sąsiedzi. Od południa mieliśmy jeszcze Czechosłowację, którą my napadliśmy. Żadni Naziści nas nie napadali.

 • lilo150

  Oceniono 9 razy -1

  może się nada na kaczystów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX