Pierwsze uroczystości przed Pałacem Prezydenckim. Premier Morawiecki schowany w tłumie

W ósmą rocznicę katastrofy rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem przed Pałacem Prezydenckim złożono wieńce. Był tam m.in. Jarosław Kaczyńskich oraz premier Mateusz Morawiecki - schowany głęboko w tłumie.

Przed Pałac Prezydencki doszli uczestnicy mszy w intencji ofiar katastrofy, która została odprawiona w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Msza rozpoczęła obchody rocznicy tragedii.

Wzięli w niej udział m,.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, a także szef MON Mariusz Błaszczak, były szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz wicepremier Beata Szydło. Uczestnicy mszy przeszli przez Pałac Prezydencki, gdzie złożono kwiaty i odbył się Apel Pamięci.

W transmisji TVP Info z uroczystości było widać, że na premier Mateusz Morawiecki stał z tyłu tłumu zgromadzonego przed pałacem. Na samym był prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Uroczystości przed Pałacem PrezydenckimUroczystości przed Pałacem Prezydenckim Fot. TVP Info

Na cmentarzu wojskowym na Powązkach, podczas obchodów zorganizowanych przez władze Warszawy, odczytano nazwiska ofiar katastrofy, wspólnie modlono się i złożono kwiaty przed tamtejszym pomnikiem ofiar. Odegrano też utwór "Cisza". W kwaterze smoleńskiej w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach spoczęło 28 ofiar katastrofy. Symboliczną mogiłę mają tutaj także Maria i Lech Kaczyńscy, którzy są pochowani na Wawelu.