Dojmujący raport o ekshumacjach ofiar Smoleńska. W 69 trumnach szczątki 26 innych ofiar

Prokuratura Krajowa podsumowała dotychczasowe wyniki ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak przekazała rzecznik PK Ewa Bialik, znaleziono 69 szczątków ludzkich, "pochodzących od 26 osób w trumnach innych ofiar". Do wykonania pozostało 6 ekshumacji i sekcji, które zaplanowano na połowę kwietnia. Śledztwo w sprawie katastrofy zostało przedłużone do 31 grudnia tego roku.

Dotychczas w śledztwie prowadzonym w sprawie katastrofy samolotu TU 154-M w Smoleńsku zespół śledczych Prokuratury Krajowej przeprowadził 77 ekshumacji i sekcji zwłok. Stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał. - Należy pamiętać, iż podczas sekcji przeprowadzonych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie stwierdzono zamianę 6 ciał - zaznacza rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

W trumnach ofiar znaleziono 69 szczątków ludzkich pochodzących od 26 innych ofiar. 1 czerwca ubiegłego roku z-ca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek informował, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób.

- W grobie śp. Natalii Januszko, najmłodszej ofiary, ujawniano elementy ciał pięciu osób. W grobie Aleksandry Natalli-Świat ujawniono elementy ciała należące do jednej osoby. W trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego ujawniono czternaście części ciała, należących do siedmiu osób. W trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego ujawniono sześć części ciała, należących do czterech innych osób - mówił wówczas prokurator.

Śledztwo ws. Smoleńska przedłużone do 31 grudnia

Ewa Bialik dodaje, że w wielu zwłokach znaleziono rękawiczki sekcyjne, sznurki, worki, butelki oraz fiolki z substancjami odkażającymi. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej wskazuje, że w wielu dotychczas przedłużonych opiniach biegli stwierdzili, iż w toku rosyjskich sekcji opisano obrażenia ofiar, które faktycznie nie zostały ujawnione lub też nie opisano obrażeń, które ujawniono podczas sekcji w Polsce.

Ewa Bialik wyjaśnia, że szczegóły tych ustaleń zostaną szczegółowo opisane w opinii kompleksowej przygotowanej przez biegłych. Oprócz tego, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Bialik poinformowała, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest obecnie przedłużone do 31 grudnia 2018 roku.

Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. Na początku kwietnia 2016 roku PK po sześciu latach przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

Dotychczasowe ustalenia

Na razie uzyskano 77 opinii genetycznych. Biegli z międzynarodowego zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej sporządzili 31 opinie wstępne z czynności sekcyjnych.

- Mają one być wykorzystanie w kompleksowej opinii medycznej, która powstanie po przeprowadzeniu sekcji wszystkich ekshumowanych ciał - zapowiada rzeczniczka PK.

Uzyskano też 24 opinie z badań toksykologicznych i 24 opinie z badań histopatologicznych śladów pobranych w toku sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Więcej o:
Komentarze (406)
Katastrofa smoleńska. Prokuratura podsumowuje ekshumacje
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 94 razy 76

  Nie widze w tym, nic a nic dziwnego!

  Czy naprawde jest to tak trudno zrozumiec, po takiej katastrofie?
  Po wszystkich, bez wyjatkow, katasrofach samolotowych, wszystkie zwloki wygladaja podobnie i szczatki ludzkie sa zawsze pomieszane.

  Nie ma potrzeby byc ekspertem szalonego Antka, ani innym pseudonaukowcem, by to zrozumiec.

  Przeciez chcieliscie miec zwloki jak najszybciej w Polsce.

  Wiec nie bylo czasu na ‘sortowanie i dopasowywanie’ szczatkow, co bylo najprawdopodobniej fizyczna niemozliwoscia.

 • vendettav

  Oceniono 59 razy 47

  A czego spodziewaliście się, że komórka po komórce będą rozdzielone ciała z tej kaszanki?

 • puszka-3

  Oceniono 59 razy 39

  To nic nie wniesie do śledztwa.
  Ofiary katastrofy winny być pochowane w mogile zbiorowej , wtedy byłaby pewność , że tam na pewno lezy nasz bliski.

 • miriam_73

  Oceniono 36 razy 32

  No i...? Co sie zmienia? Nadal nie zyja. Nadal z tego samego powodu, czyli katastrofy lotniczej.

 • realistas

  Oceniono 32 razy 30

  Żadna okropność. Ludzie się zabili i kawałki zwłok się wymieszały. Tak jest w katastrofach lotniczych. PiS podbija bębenek dla niekumatych.

 • obeznany

  Oceniono 37 razy 29

  I jak za 100 lat po raz 24 ekshumują relikwie smoleńskie, to też znajdą cząsteczki, włosy albo włókna z innych trumien albo nie wiadomo skąd. Ciekawe jak długo będzie trwał ten cyrk zważywszy, że szczątki ofiar katastrofy w Lesie Kabackim zostały nadzwyczajnie pochowane w zbiorowej mogile.

 • def11

  Oceniono 31 razy 27

  Ale trotylu nie znaleziono, takie rozczarowanie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX