Dojmujący raport o ekshumacjach ofiar Smoleńska. W 69 trumnach szczątki 26 innych ofiar

Prokuratura Krajowa podsumowała dotychczasowe wyniki ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak przekazała rzecznik PK Ewa Bialik, znaleziono 69 szczątków ludzkich, "pochodzących od 26 osób w trumnach innych ofiar". Do wykonania pozostało 6 ekshumacji i sekcji, które zaplanowano na połowę kwietnia. Śledztwo w sprawie katastrofy zostało przedłużone do 31 grudnia tego roku.

Dotychczas w śledztwie prowadzonym w sprawie katastrofy samolotu TU 154-M w Smoleńsku zespół śledczych Prokuratury Krajowej przeprowadził 77 ekshumacji i sekcji zwłok. Stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał. - Należy pamiętać, iż podczas sekcji przeprowadzonych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie stwierdzono zamianę 6 ciał - zaznacza rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

W trumnach ofiar znaleziono 69 szczątków ludzkich pochodzących od 26 innych ofiar. 1 czerwca ubiegłego roku z-ca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek informował, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób.

- W grobie śp. Natalii Januszko, najmłodszej ofiary, ujawniano elementy ciał pięciu osób. W grobie Aleksandry Natalli-Świat ujawniono elementy ciała należące do jednej osoby. W trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego ujawniono czternaście części ciała, należących do siedmiu osób. W trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego ujawniono sześć części ciała, należących do czterech innych osób - mówił wówczas prokurator.

Śledztwo ws. Smoleńska przedłużone do 31 grudnia

Ewa Bialik dodaje, że w wielu zwłokach znaleziono rękawiczki sekcyjne, sznurki, worki, butelki oraz fiolki z substancjami odkażającymi. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej wskazuje, że w wielu dotychczas przedłużonych opiniach biegli stwierdzili, iż w toku rosyjskich sekcji opisano obrażenia ofiar, które faktycznie nie zostały ujawnione lub też nie opisano obrażeń, które ujawniono podczas sekcji w Polsce.

Ewa Bialik wyjaśnia, że szczegóły tych ustaleń zostaną szczegółowo opisane w opinii kompleksowej przygotowanej przez biegłych. Oprócz tego, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Bialik poinformowała, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest obecnie przedłużone do 31 grudnia 2018 roku.

Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. Na początku kwietnia 2016 roku PK po sześciu latach przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

Dotychczasowe ustalenia

Na razie uzyskano 77 opinii genetycznych. Biegli z międzynarodowego zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej sporządzili 31 opinie wstępne z czynności sekcyjnych.

- Mają one być wykorzystanie w kompleksowej opinii medycznej, która powstanie po przeprowadzeniu sekcji wszystkich ekshumowanych ciał - zapowiada rzeczniczka PK.

Uzyskano też 24 opinie z badań toksykologicznych i 24 opinie z badań histopatologicznych śladów pobranych w toku sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Więcej o: