Niespotykana dotąd roślina wyrosła tuż pod Giewontem. I to jest zły znak

Międzynarodowy zespół naukowców badał roślinność na szczytach gór. Zawitali też do Polski. Odkryli niespotykane dotąd w takich miejscach rośliny. Wnioski? Alarmujące.

W prestiżowym piśmie naukowym "Nature" został niedawno opublikowany artykuł dotyczący roślinności na szczytach górskich. Naukowcy wzięli pod lupę roślinność 302 szczytów w 11 krajach Europy. Stan obecny porównywali z badaniami XIX-wiecznych botaników.

Brzmi nudno? Tymczasem wnioski naukowców pokazują jednak problem, który dotyczy nas wszystkich. Ale po kolei.

Alarmujące znaki

Międzynarodowy zespół badawczy, którego częścią są dwaj polscy botanicy - dr hab. Bogdan Jaroszewicz oraz mgr Patryk Czortek - potwierdził wzrost liczby gatunków roślin porastających górskie szczyty. Oczywiście pojawianie się nowych gatunków obserwowano też lata temu, ale teraz tempo zmian wzrosło aż pięciokrotnie. Dlaczego? Jest to bezpośrednio związane z globalnym ociepleniem. 

Naukowcy zwracają uwagę, że wysokogórskie rośliny mogą za jakiś czas zostać wyparte przez te z niższych partii gór. To doprowadzi do "nieodwracalnych zmian w wysokogórskiej florze". 

Co najbardziej zaskoczyło polskich botaników na co dzień pracujących w Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW? Otóż pod Giewontem znaleźli oni... rosnącego pomidora. Dr Jaroszewicz zaznacza, że pojawienie się tej rośliny "miało związek z turystami, którzy bezwiednie przenoszą nasiona na szczyty".

Ale turyści byli w górach i dawniej. A jeśli warunki środowiska są tak ekstremalne, że roślina nie ma szans by w nich przetrwać, nie rozwinie się. Pojawianie się na szczytach górskich roślin z niższych partii gór to odpowiedź na zmiany klimatyczne

– tłumaczy naukowiec, cytowany przez portal tvp.info. 

Globalne ocieplenie

Globalne ocieplenie to wielki problem nas wszystkich. Dziwne rośliny w Tatrach to tylko mała czerwona lampka. Są miejsca, gdzie skutki globalnego ocieplenia odczuwalne są już w dotkliwy sposób. 

Niedźwiedź polarny. Chudy do kości, ranny i skazany na śmierć. Do tego prowadzą zmiany klimatu >>>

Zagrożenia związane z globalnym ociepleniem to m.in. wzrost poziomu oceanów, ginięcie całych ekosystemów, ekstremalne zjawiska pogodowe, zagrożenie dla rolnictwa w wielu częściach świata, wielomilionowe migracje, wojny

Polecamy większy tekst na temat globalnego ocieplenia i jego skutków:

Więcej o: