Które niedziele w kwietniu będą handlowe? Uwaga! Ten miesiąc jest wyjątkowy

Niedzieli handlowych w kwietniu będzie jak na lekarstwo, a dokładnie: JEDNA.

Które niedziele w kwietniu to niedziele handlowe?

Większe kolejki do piekarni, ruch w centrach handlowych, to znak, że zbliża się niedziela bez handlu. Zakaz handlu będzie obowiązywał:

  • 8 kwietnia
  • 15 kwietnia
  • 22 kwietnia

Handlować wolno tylko 29 kwietnia. Pierwsza niedziela miesiąca, 1 kwietnia, też była bez handlu. Tego dnia wypadała Wielkanoc.

Niedziele handlowe w 2018 roku

W 2018 roku zakaz handlu w niedziele obejmie ponad 20 dni. Niedziele handlowe to na razie każda pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, chyba że w tym dniu wypada dzień wolny z tytułu święta. W 2019 roku w każdym miesiącu ma obowiązywać tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu, handlować wolno też będzie w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. W 2020 roku zakaz handlu obejmie każdy ostatni dzień tygodnia. Wyjątki są przewidziane tylko dla siedmiu niedziel – dwóch poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę wypadającą przed świętem Wielkiejnocy oraz w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Zakaz handlu a galerie handlowe >>>

Zakaz handlu w niedzielę. Kwiecień 2018 - kalendarzZakaz handlu w niedzielę. Kwiecień 2018 - kalendarz gazeta.pl

Kogo zakaz handlu nie obowiązuje?

Zakaz handlu w niedziele nie jest całkowity. W sumie w ustawie znalazły się aż 32 wyjątki.Tego dnia można handlować w placówkach takich jak piekarnie, cukiernie, lodziarnie oraz sklepy na dworcach czy w portach lotniczych. To samo dotyczy sklepów z pamiątkami oraz placówek prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Nadal w niedzielę odbywać się mogą różnorakie giełdy, targi i festyny. Otwarte pozostają również stacje benzynowe.

Przedsiębiorca może otworzyć swój sklep, jednak pod warunkiem, że tego będzie on prowadził handel osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. 

Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy?Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy? gazeta.pl

PiS-owi zależało na wprowadzeniu zakazu. Politycy opozycji krytykują z kolei, że w niedzielę kwitnie handel na stacjach Orlen. Oburzonych komentarzy nie brakowało też, kiedy w internecie pojawiło się nagranie ze sklepu przy toruńskiej świątyni. Rydzyk gardłował w sprawie zakazu handlu, a teraz? Sklep przy kościele działał w najlepsze. Czytaj więcej >>>

 

Zobacz też:

Więcej o: