Kiedy wybory samorządowe? Aż trzy możliwe terminy, ale jeden wydaje się bardziej prawdopodobny

Wybory samorządowe powinny odbyć się w dzień wolny od pracy w terminie od 17 października do 9 listopada. Pod koniec stycznia Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory samorządowe 2018 mogą odbyć się w niedzielę 21 października, 28 października lub 4 listopada. Który jest najbardziej możliwy?

Wybory samorządowe to wybory członków rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 31 stycznia br. w życie weszła nowelizacja kodeksu wyborczego. Od tej pory kadencja samorządów wyniesie 5 lat, głosowanie korespondencyjne będzie możliwe tylko dla osób niepełnosprawnych, a także zostanie wprowadzona zasada dwukadencyjności. Nowe przepisy dotyczą również sposobu ustalania daty wyborów.

Nowelizacja kodeksu wyborczego. Sprawdź szczegóły >>>

Wybory samorządowe 2018 – kiedy?

Zgodnie z ogłoszeniem PKW premier musi zarządzić przeprowadzenie wyborów samorządowych pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia br.

Wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad

– czytamy na stronie PKW. Wybory mogą odbyć się nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad, który przypada 16 listopada br. Jeśli nie doszłoby do nowelizacji kodeksu wyborczego, wówczas dniem wyborów samorządowych byłby ostatni dzień wolny od pracy przed upływem kadencji rad. W tym roku jest to 11 listopada. Jednak ze względu na wagę tego święta – setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – wybory i tak odbyłyby się innego dnia.

Wybory samorządowe 2018 – termin

Wybory samorządowe muszą odbyć się w dzień wolny od pracy. Pod uwagę brane są trzy niedziele:

  • 21 października,
  • 28 października,
  • 4 listopada.

Zwróćcie uwagę, że z tych dni tylko 21 października będzie niedzielą wolną od handlu. Ten termin byłby więc najwygodniejszy, więcej osób mogłoby pójść do urn.

Następne ważne daty w kalendarzu wyborczym wypadają w 2019 roku i są to wiosenne wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory parlamentarne, a już w 2020 roku czeka nas ponowne wybieranie prezydenta.

Wybory samorządowe 2018 - jak głosować? >>>

Polecamy też inne teksty związane z wyborami samorządowymi:

Konserwatywny przeciwnik aborcji i homoseksualizmu. Kim jest kandydat PO na prezydenta Wrocławia?

Więcej o: