Raz własny pomiar, raz znienawidzony Nielsen. TVP robi co chce z badaniem oglądalności

Według wyników oglądalności przeprowadzonych na zlecenie TVP, "Wiadomości" wyprzedzają "Fakty". Z badań Nielsena, z których TVP korzysta przy okazji podawania wyników oglądalności swoich innych programów, wynika coś zupełnie innego.

Wyniki oglądalności „Wiadomości” w marcu podano we wtorek. Z własnego pomiaru TVP, zrealizowanego metodą MOR [modelu oglądalności rzeczywistej- red.] wynika, że  program TVP jest liderem wśród programów informacyjnych. Wynika z nich, że w marcu „Wiadomości” średnio oglądało 2,7 mln widzów. Na kolejnym miejscu znalazły się „Fakty” (2,3 mln widzów), a na końcu „Wydarzenia” (1,9 mln widzów). Sukcesem pochwalił się Jarosław Olechowski, szef „Wiadomości”.

W marcu Wiadomości TVP znów daleko przed konkurencją! Dziękuję widzom, gratuluję zespołowi. Zapraszamy codziennie o 19:30

- napisał na Twitterze.

Średnia widownia programów informacyjnych w marcu (źródło: dane z pomiaru oglądalności kanałów telewizyjnych metodą MOR. Badanie zrealizowane przez Telewizję Polską)Średnia widownia programów informacyjnych w marcu (źródło: dane z pomiaru oglądalności kanałów telewizyjnych metodą MOR. Badanie zrealizowane przez Telewizję Polską) Fot. Gazeta.pl

Wyniki Nielsena różnią się od wyników TVP

Z szefem “Wiadomości” nie zgodził się jednak wydawca „Faktów”, Robert Jastrzębski. Przedstawił wyniki badania zrealizowanego przez Nielsen Audience Measurement. Wynika z nich coś zupełnie innego – „Wiadomości” znalazły się dopiero na drugim miejscu z wynikiem 2,4 mln widzów. Pierwsze miejsce na podium zajęły „Fakty”, które oglądało średnio 2,9 mln widzów. Na ostatnim miejscu znalazły się „Wydarzenia” z wynikiem 2,2 mln widzów.

Średnia widownia programów informacyjnych w marcu (źródło: Nielsen Audience Measurement)Średnia widownia programów informacyjnych w marcu (źródło: Nielsen Audience Measurement) Fot. Gazeta.pl

Jak informują Wirtualnemedia.pl, model, z którego korzysta TVP, opiera się na danych od 190 tys. klientów Netii. Są one następnie przeliczane zgodnie z algorytmami opracowanymi wspólnie z ekspertami z SGH. Ten sposób pomiaru nie jest jednak wykorzystywany przez innych nadawców, bo ich zdaniem nie spełnia nie wymagań badania telemetrycznego. TVP przy sprzedaży pakietów reklamowych również rozlicza się w oparciu o dane Nielsena - potwierdził to prezes TVP, Jacek Kurski.

Firma Nielsen (z której korzysta większość nadawców) zapewnia, że przeprowadzane przez nią badania są reprezentatywne dla całej populacji, zaś ponad 2 tys. gospodarstw domowych z panelu badawczego znajduje się w 91 proc. powiatów i jednej trzeciej gmin.

Jak informuje serwis Wirtualnemedia.pl, w środę w „Wiadomościach” w materiale „Sukces wiosennej ramówki TVP” wykorzystano dane Nielsena bez podania źródła. Z badań wynikało, że na 20 produkcji z najwyższą oglądalnością w marcu aż 19 to programy, seriale i transmisje TVP. Wśród najchętniej oglądanych materiałów znalazła się transmisja Pucharu Świata w lotach narciarskich w Vikersund (6,41 mln widzów), serial „M jak miłość” (6,24 mln widzów) oraz „Teleexpress” (6,17 mln widzów).

Więcej o:
Komentarze (91)
TVP chwali się wynikami oglądalności Wiadomości z własnego pomiaru
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 34

  Z własnego pomiaru to mi wychodzi, że wszyscy mnie na forum lubią. Tylko skąd te przypadkowe jak sądzę minusy...

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 23 razy 21

  Każdą władzę zabija w końcu jej własna ignorancja. Każdy dyktator dozgonnie był przekonany że naród go kocha - tak mówili przecież wszyscy doradcy. Nikt nie chce być posłańcem złych wiadomości.

 • polakadam

  Oceniono 20 razy 18

  Propaganda jak za Urbana. Tylko tamten bił pisiorów na głowę inteligencją.....

 • sailor2016

  Oceniono 21 razy 17

  Niech zakodują sygnał i wprowadzą choćby symboliczną opłatę. Wówczas zobaczymy kto zapłaci choćby symboliczną złotówkę za ten kłamliwy chłam.

 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 14

  Kurski mierzył tą metodą własnego członka i mu wyszło, że nie potrzebuje kręgosłupa.

 • yosemitesam

  Oceniono 15 razy 13

  Za tak wspaniałe wyniki Kurski powinien przyznać Kurskiemu wysoką nagrodę i od razu przelać ją na konto fundacji lux veritatis.

 • tygrys102

  Oceniono 11 razy 9

  dziwne...ani ja, ani nikt ze znajomych tvpgó... nie ogląda...dziwne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX