Czujecie się słabiej? Macie do tego pełne prawo. Hypatia sunie nad Polską [POGODA]

Nad Polską przemieszcza się niż o nazwie Hypatia. Biomet jest niekorzystny. Miejscami grzmi i pada. Na szczęście pogorszenie pogody nie potrwa długo.

Niż Hypatia, w którego zasięgu znalazła się Polska, wędruje znad Morza Północnego nad Skandynawię. Na głównej mapie w tym tekście widać obszar niskiego ciśnienia - im bardziej zielono, tym jest ono niższe. 

Pogoda nieco nam się popsuła. Z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Lokalnie możliwe są burze i silny wiatr. Biomet w ciągu dnia uległ pogorszeniu - z obojętnego na niekorzystny. 

 IMGW wydał następujące ostrzeżenia pogodowe:

  • W strefie brzegowej zachodniej i wschodniej możliwy sztorm. Wiatr w porywach 8 w skali Beauforta.
  • Na mazowieckim odcinku Bugu przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, związany ze spływem wód opadowo-roztopowych.
  • W związku ze spływem wód roztopowych na Bugu we Frankopolu przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego.

Pogoda na piątek

Tej nocy może przelotnie popadać. Burze możliwe są na wschodzie kraju. Na zachodzie kraju noc będzie chłodna - od 1 do 3 st. C, aż 9 st. C będzie z kolei na wschodzie. W piątek słońce będzie wyglądać zza chmur. Większe zachmurzenie i opady możliwe na Pogórzu Karpackim, tam też może spaść deszcz. Temperatura maksymalna od 7 st. do 13 st. C. Na wybrzeżu wschodnim i północnym wschodzie dość silny wiatr (w porywach do 65 km/h).

W piątek ciśnienie będzie już wyższe (widać kolor czerwony na mapie poniżej), a biomet zmieni się na obojętny.

W piątek ciśnienie będzie już wyższeW piątek ciśnienie będzie już wyższe ventusky.com

Pogoda na weekend - wróci ciepło

Weekend ma być ciepły. W sobotę słonecznie, do 18 st. C na Dolnym Śląsku. Niedziela też ze słońcem, w większości kraju 19-20 st. C, a w Krakowie czy Katowicach nawet 21 st. C. 

Skąd pochodzą nazwy niżów?

Skąd nazwa niżu - Hypatia? W Europie nie istnienie oficjalny system nazywania niżów i wyżów atmosferycznych. Jednak Instytut Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie nadaje nazwy pojawiającym się w naszej części świata cyklonom. Na specjalnej stronie można "zaadoptować wir". Te nazwy są też wykorzystywane przez media w prognozach pogody. 

Jak czytamy na uniwersyteckiej stronie, Hypatię "zaadoptował" niejaki Wilhelm Röller. 

Kim była Hypatia? Najbardziej znana kobieta o tym imieniu to Hypatia z Aleksandrii, filozofka, matematyczka, urodzona między 355 a 370 rokiem.

Niż HypatiaNiż Hypatia met.fu-berlin.de/adopt-a-vortexWięcej o: