Niż Hypatia, w którego zasięgu znalazła się Polska, wędruje znad Morza Północnego nad Skandynawię. Na głównej mapie w tym tekście widać obszar niskiego ciśnienia - im bardziej zielono, tym jest ono niższe.
Pogoda nieco nam się popsuła. Z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Lokalnie możliwe są burze i silny wiatr. Biomet w ciągu dnia uległ pogorszeniu - z obojętnego na niekorzystny.
Tej nocy może przelotnie popadać. Burze możliwe są na wschodzie kraju. Na zachodzie kraju noc będzie chłodna - od 1 do 3 st. C, aż 9 st. C będzie z kolei na wschodzie. W piątek słońce będzie wyglądać zza chmur. Większe zachmurzenie i opady możliwe na Pogórzu Karpackim, tam też może spaść deszcz. Temperatura maksymalna od 7 st. do 13 st. C. Na wybrzeżu wschodnim i północnym wschodzie dość silny wiatr (w porywach do 65 km/h).
W piątek ciśnienie będzie już wyższe (widać kolor czerwony na mapie poniżej), a biomet zmieni się na obojętny.
W piątek ciśnienie będzie już wyższe ventusky.com
Weekend ma być ciepły. W sobotę słonecznie, do 18 st. C na Dolnym Śląsku. Niedziela też ze słońcem, w większości kraju 19-20 st. C, a w Krakowie czy Katowicach nawet 21 st. C.
Skąd nazwa niżu - Hypatia? W Europie nie istnienie oficjalny system nazywania niżów i wyżów atmosferycznych. Jednak Instytut Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie nadaje nazwy pojawiającym się w naszej części świata cyklonom. Na specjalnej stronie można "zaadoptować wir". Te nazwy są też wykorzystywane przez media w prognozach pogody.
Jak czytamy na uniwersyteckiej stronie, Hypatię "zaadoptował" niejaki Wilhelm Röller.
Kim była Hypatia? Najbardziej znana kobieta o tym imieniu to Hypatia z Aleksandrii, filozofka, matematyczka, urodzona między 355 a 370 rokiem.
Niż Hypatia met.fu-berlin.de/adopt-a-vortex