"Należy mu się największa kwota zadośćuczynienia w historii". Mec. Ćwiąkalski o sprawie Komendy

Pełnomocnik Tomasza Komendy Zbigniew Ćwiąkalski oznajmił w Radiu ZET, że jego klientowi należy się "kilka dobry milionów zadośćuczynienia". - Do tej pory to były 3 mln za 12 lat w zakładzie karnym. Ja na pewno to przebiję - zadeklarował i zaznaczył, że to powinna być największa kwota w historii prawa karnego w Polsce.

Zbigniew Ćwiąkalski, prawnik, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, który w ostatnim czasie reprezentował niesłusznie skazanego Tomasza Komendę, mówił w Radiu ZET, że renta przyznana jego klientowi to na razie "środek doraźny", a on będzie starał się zdobyć dla niego zadośćuczynienie.

Pytany, czy umie już wyliczyć, ile powinien otrzymać Komenda, Ćwiąkalski odpowiedział, że nie "ma taryfy", a każdy z przypadków traktowany jest indywidualnie.

ZOBACZ TEŻ: Renta dla Komendy

- Jeżeli chodzi o odszkodowanie, to jest ono możliwe do wyliczenia, bo po prostu ile utracił w tym czasie, gdyby pracował. Utracił składki emerytalne - mówił były minister sprawiedliwości i dodał, że w przypadku Komendy mowa o "kilka dobrych milionach" zadośćuczynienia.

Parę milionów. Nie chcę w tym momencie operować konkretnymi sumami, bo to dopiero się ustali po rozmowie z nim i po szczegółowych wyliczeniach. Na pewno moim zdaniem to powinna być najwyższa kwota w dotychczasowej historii prawa karnego - mówił Ćwiąkalski.

Prawnik Komendy wskazał, że do tej pory najwyższa kwota to było trzy miliony złotych za niesłusznie spędzone 12 lat w zakładzie karnym. W przypadku jego klienta było to natomiast 18 lat.

Ćwiąkalski opisał też obecną sytuację Komendy:

On ma trochę szczęścia w nieszczęściu, bo od niego się nie odwróciła rodzina. (...) Nie wierzyła w jego winę, on się nigdy nie przyznał do zabójstwa i do zgwałcenia. Tak że powoli wraca do siebie, ale potrzebuje psychologa, potrzebuje lekarza, potrzebuje pomocy w codziennym życiu.

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Komenda opowiada o życiu w więzieniu. "Człowiek ze słabą psychiką nie da tam rady"

Sprawa Komendy

Tomasz Komenda w 2004 r. został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i brutalne morderstwo 15-letniej Małgorzaty.

Tomaszowi Komendzie alibi dało 12 osób, mimo to w maju 2000 roku został aresztowany. 4 lata później sąd skazał go na 25 lat więzienia. Przemawiał za tym fakt, że włosy z czapki Małgosi miały taki sam kod genetyczny.

Po 18 latach od skazania mężczyzny prokuratura dysponuje dowodami, które rzucają nowe światło na zbrodnię sprzed ponad dwóch dekad. Nowe fakty udało się ustalić dopiero powołanej po latach specjalnej grupie śledczych.

Więcej o:
Komentarze (52)
Zbigniew Ćwiąkalski o zadośćuczynieniu dla Tomasza Komendy
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 15 razy 9

  O rekompensacie w wysokości premii pisich szkodników nawet niech nie marzy.

 • mejerewa

  Oceniono 8 razy 6

  Jeżeli prezes państwowej spółki za 70 dni niewykorzystanego urlopu wziął 800 tysięcy złotych, to człowiek niewinnie skazany na 6,5 tysiąca dni więzienia powinien otrzymać od państwa adekwatne zadośćuczynienie.

 • wc-wartosci_chrzescijanskie

  Oceniono 14 razy 6

  Zastanówmy się, rodziny katastrofy lotniczej dostaly po kola banieczek odszkodowania, wśród nich był facet, za którego rządów w min. sprawiedliwości skazano tego chłopaka. Jak wielką kwotą można mu to wynagrodzić? Kilkaset milionów? Czy ktoś z nas chciałby trafić do takiego piekła na 18 w zamian za jakiekolwiek pieniądze? Jak się mają cierpienia tego człowieka do "cierpień" rodzin zmarlych? Rząd lekką ręką sypie kasę swoim, może niech pokaże w jaki sposób odnosi się do normalnych ludzi. Oj, zapomniałem, już przecież pokazał przy wypadku chłopaka który zamachnął się na sołtysową opancerzonym Seicento.

 • borsuk07

  Oceniono 8 razy 4

  tą kwotę powinni zapłacić - policjanci którzy którzy przesłuchiwali, prokurator nadzorujący sprawę oraz sędzia za niedopełnienie rzetelności sprawy.

 • czytakczynie12

  Oceniono 6 razy 4

  Szanowany panie Ćwiąkalski, a dlaczego nie 18 milionów?. 18 milionów to chyba byłaby najbardziej "sprawiedliwe" zadośćuczynienie od państwa za te 18 lat we więzieniu. To chyba minimalna kwota o którą powinniście walczyć dla tego chłopaka. Nic temu człowiekowi nie zwróci młodości. Myślę, że mniejsza kwota nie wchodzi w rachubę. To byłoby symboliczne.

 • moscu1

  Oceniono 10 razy 4

  Jakie kilka milionów? A na 500+ i inne rozdawnictwo to skąd wezmą kasę? PiS nie po to przejmował Sądy aby teraz uszczuplać państwową kasę o kilka baniek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX