Egzamin gimnazjalny ponad pół wieku temu nazywany był „małą maturą”. Do dzisiaj uważa się go za pierwszy poważny sposób sprawdzenia wiedzy przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości. Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części:
Egzamin gimnazjalny z języka nowożytnego jest obowiązkowo zdawany na poziomie podstawowym, a dla niektórych uczniów również na rozszerzonym. Ten ostatni przypadek dotyczy tych, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka z podstawówki. Dla pozostałych udział w części rozszerzonej jest dobrowolny. Gimnazjaliści mogą zdawać egzamin z języka, którego uczyli się jako przedmiotu obowiązkowego. Egzamin odbędzie się z języków takich jak angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski.
Arkusze z części językowej egzaminu gimnazjalnego w 2017 roku >>>
Egzamin gimnazjalny każdego dnia jest podzielony na dwie sesje – pierwsza zaczyna się o godz. 9, a druga o godz. 11. W pierwszy dzień uczniowie spędzą godzinę nad arkuszem z historii i WOS-u, a potem będą mieli 90 minut na egzamin z języka polskiego. Podobnie będzie 19 kwietnia – 60 minut na egzamin z przedmiotów przyrodniczych, a następnie 90 minut na część matematyczną. Na egzamin z języka nowożytnego przewidziana jest godzina zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Egzamin gimnazjalny to warunek ukończenia gimnazjum. Nie ma żadnych wymagań co do minimalnej ilości punktów – z tego powodu egzamin gimnazjalny zdaje każdy, kto do niego przystąpi. Liczba punktów jest jednak brana pod uwagę przez szkoły średnie. Ci, którzy nie mogą stawić się na egzaminie w kwietniu, mają szansę napisania go w terminie 4-6 czerwca.